Slnko na streche

10/23/2014

|

Posted In:

Slnko na streche

Fotovoltika sa vracia na strechy, kam patrí a kde sa jej ponúka najlepšie využitie.
Slnko vracia energiu do rúk občanov a pomáha znižovať závislosť Slovenska na ruských surovinách.

Aj takéto dôsledky prináša pokles cien fotovoltiky, ktorá sa stáva dostupná občanom.

V blízkej budúcnosti navyše záujemcovia o zdroj vlastnej energie budú môcť čerpať príspevok z eurofondov. O aktuálnych zmenách v energetike diskutovali zástupcovia Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu na svojom odbornom seminári v utorok 21. októbra v Bratislave.

1. Energetiku mení fakt, že každý občan môže byť vlastníkom zdroja energie.

„Nastáva decentralizácia energetiky, ktorá ukončí éru energetických monopolov,“ hovorí zastupujúci riaditeľ SAPI Pavel Šimon. „Navyše tento trend podporuje nezávislosť. Každý, kto má zdroj vlastnej energie, nemusí mať napríklad obavy z výpadkov v zásobovaní zemným plynom.“
Aktuálny vývoj v súvislosti s ukrajinskou krízou potvrdzuje, aké je Slovensko zraniteľné pre svoju závislosť od ruských zdrojov energie. Každý majiteľ zdroja vlastnej energie znižuje mieru tejto závislosti.

2. Fotovoltika už dosiahla stav grid-parity.

Slnečná energia nepotrebuje nijakú podporu a je sama o sebe rentabilná. Tým sa definitívne rúca mýtus o drahej elektrine zo Slnka, na ktorú ostatní zákazníci doplácajú.

„Nedá sa bohužiaľ nič zmeniť na tom, ako bola táto podpora nastavená na začiatku, od roku 2009, ani na fakte, že ju niektorí podnikatelia využili. Na Slovensku to nie je výnimočný jav,“ vysvetľuje Pavel Šimon. „Nie je však dôvod hľadieť podozrievavo na slnečnú energiu, hovoriť o solárnom biznise či o solárnych barónoch. Občania, ktorí si teraz nainštalujú vlastný zdroj na streche svojho domu, tým nijako nezaťažia peňaženku ostatných ľudí. Využívajú elektrinu predovšetkým pre vlastnú potrebu. Navyše aj ostatné energetické odvetvia získavali podporu a nielen počas svojho vzniku tak ako fotovoltika, ale dlhodobo. Občania dnes napr. v cene elektriny platia za uskladňovanie jadrového odpadu a ďalšie náklady, ktoré priamo nesúvisia s výrobou elektrickej energie. Dlhodobo sa tiež dotuje ťažba uhlia.“

Súčasný zákon pozná len tri prípady, ktoré sa vzťahujú na majiteľov zdroja energie:

1. Pokiaľ využijú podporu z eurofondov, prebytky musia odovzdať distribučnej spoločnosti bezplatne.

2. Občania, ktorí si postavia zdroj bez podpory a nie sú evidovaní ako podnikatelia, predávajú zvyšnú elektrinu za „nákupnú“ cenu.

3. Vlastníci zdroja, ktorí sú podnikateľmi, môžu predávať energiu za cenu podľa vyhlášky ÚRSO, pričom výkupné ceny za elektrinu zo slnka klesli zo 430 eur za megawatthodinu v roku 2009 na 88,89 eura za MWh na rok 2015.
3. Obnoviteľné zdroje vytvárajú pracovné miesta.

Inštalácie nových fotovoltických zdrojov či celkovo obnoviteľných zdrojov vytvoria tisícky pracovných príležitostí. Napríklad v Nemecku v tejto oblasti pracuje okolo 370-tisíc zamestnancov. Tomuto počtu by na Slovensku zodpovedalo cca 25-tisíc ľudí, aj keď podiel OZE je v SR oproti Nemecku nižší.

Pracovné miesta  v oblasti obnoviteľných zdrojov vznikajú spontánne, nie sú dotované z verejných zdrojov, nemusia ich politici podporovať stimulmi či úľavami.

4. Aj keď má SAPI v názve „fotovoltický priemysel“, nezastupuje záujmy lobistov ale občanov.

Množina občanov, ktorí majú zdroj vlastnej energie, bude narastať. Každý, kto má vlastný zdroj môže využiť naše informácie, naše rady – či už chce byť členom SAPI alebo nie.

„Ale podobne, ako hovoríme, že všetkých 5 miliónov občanov predstavuje akcionárov štátu, podobne aj všetci vlastníci fotovoltického zdroja predstavujú rozrastajúcu sa skupinu občanov, ktorí sa podieľajú na efektívnom, nezávislom a šetrnom získavaní a využívaní energie,“ dodáva zastupujúci riaditeľ SAPI Pavel Šimon.

Zdielať článok

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár