Letný tábor Energy Busters: Do videnia o rok!

09/24/2014

|

Posted In:

Letný tábor Energy Busters: Do videnia o rok!

Letný tábor Energy Busters pre mladých objaviteľov energie sa bude konať aj na budúci rok. Slovenskí a rakúski organizátori zapojení do medzinárodného projektu EXREN sa tak rozhodli na základe veľkého úspechu oboch turnusov, ktoré sa konali v júli a v auguste tohto roka.

Letný kemp Energy Busters poskytol zábavu, dobrodružstvo, ale aj inšpiráciu pri výbere svojej budúcej profesie dohromady 49 deťom vo veku 12 až 15 rokov, z toho 19 bolo z Rakúska a 30 zo Slovenska. Ako súčasť projektu EXREN sa tábor zameriaval najmä na obnoviteľné zdroje energie, ale aj na využitie nových progresívnych technológií.

„V augustovom turnuse nám, bohužiaľ, veľmi nevyšlo počasie a najmä v prvej polovici týždňa takmer každý deň pršalo. Deťom to však vôbec neprekážalo a program prebehol podľa plánu,“ popisuje svoje skúsenosti z tábora jeden z jeho organizátorov Karol Galek zo spoločnosti Energiepark.

Aj augustový turnus sa konal v malebnom prostredí lužných lesov v národnom parku Donau Auen. Deti tak mohli tráviť prázdninové dni doslova v panenskej prírode dunajských ostrovov a ramien.

 

Zaujali opäť roboti

Táborníkom sa opäť predstavili štyri odborné školy zamerané na štúdium technických a energetických odborov – tri rakúske a jedna slovenská.

„Ako sa dalo očakávať na základe skúseností z prvého turnusu, u detí opäť bodovala Stredná odborná škola v Starej Turej s ukážkami robotov vlastnej konštrukcie,“ vysvetľuje Karol Galek. „Takisto sa prezentovali aj dve energetické firmy, spoločnosť EWS z Rakúska a slovenská firma Solar Time, ktorú zastupoval Ján Otčenáš.“

Deti mali možnosť robiť klasické experimenty, napríklad ktorý materiál je lepším vodičom elektriny, koľko tepla emitujú jednotlivé druhy žiaroviek, či koľko energie spotrebuje rádio, keď je zapnuté „na plné pecky“.

 

Spojazdnili aj variče

„Keď sa počasie trochu umúdrilo a objavili sa slnečné lúče, spojazdnili sme aj solárne variče,“ hovorí Karol Galek. „Dohromady ich skladali štyri družstvá za použitia dostupných materiálov: starých satelitných antén, hliníkovej fólie a hrncov. Samozrejme, družstvá boli zmiešané, teda v nich boli dievčatá aj chlapci a pomenovali sme ich podľa základných druhov energie: Slnko, Vietor, Zem, Voda. Zvíťazilo družstvo, ktorého varič dosiahol najvyššiu teplotu. Celkovo sa v tábore najlepšie darilo družstvu Vietor.”

Súčasťou programu bola aj návšteva veternej elektrárne s rozhľadňou v rakúskom meste Bruck an der Leitha, jazda drezinou, ale aj osvedčené táborové atrakcie ako sú nočné hry, táborák a grilovanie. Mimoriadnej popularite sa tešila súťaž v preťahovaní lanom.

 

Tábor bude!

„Keď deti odchádzali domov, mnohí rodičia sa pýtali, či sa bude tábor konať aj o rok,“ dodáva Karol Galek. „Samozrejme nás pozitívne ohlasy potešili a rátame s tým, že aj v lete 2015 sa letný tábor Energy Busters uskutoční.“

Letný tábor je súčasťou projektu EXREN, čo v angličtine znamená EXplore Renewable ENergy, čiže objavovanie obnoviteľných zdrojov energie. Projekt sa zameriava na Bratislavský kraj na slovenskej strane a na oblasti severného a južného okolia Viedne na rakúskej strane. Podporuje ho Európska únia v rámci Programu cezhraničnej spolupráce SLOVENSKÁ REPUBLIKA – RAKÚSKO 2007-2013.

exren1

Jazda na bicykli – tento druh dopravy neodmysliteľne patrí k táboru.

exren2

Na vyhliadkovej veži v Brucku – táborníkom sa, našťastie, nezakrútila hlava.

exren6

Výroba solárneho variča: Mladí táborníci sa činili, akurát slnko na seba nechalo dlho čakať.

exren5

Škola hrou? Deti cez prázdniny získavali poznatky s chuťou a nadšením.

exren4

Hurá, takto to funguje! O slnečnej energii sa deti dozvedeli všetko.

Zdielať článok

Súvisiace správy

Slnko na streche

Uverejnené na 23 októbra, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár