Kemp Energy Busters: Ponúka deťom oddych aj inšpiráciu pre výber profesie

08/08/2014

|

Posted In:

Kemp Energy Busters: Ponúka deťom oddych aj inšpiráciu pre výber profesie

Bohaté zážitky ale aj inšpiráciu pre svoje ďalšie štúdium a pre výber povolania si odniesli rakúske a slovenské deti z letného tábora v Národnom parku Donau Auen. Po prvom, júlovom turnuse, sa chystá stráviť päť dní v malebných dunajských ramenách ďalšia augustová skupina.

Tábor Energy Busters je určený deťom vo veku 13 až 15 rokov – teda generácii, ktorá sa práve rozhoduje o svojej profesnej orientácii.
Na prvom turnuse v týždni od 7. júla sa zúčastnilo 9 rakúskych a 16 slovenských detí. Ďalší desiati mladí Rakúšania a štrnásti Slováci prídu na rad 11. augusta, aby strávili päť dní v malebnom prostredí dunajských lužných lesov neďaleko rakúskeho Eckartsau.

„Júlový kemp prebehol v pohode, deti mali bohatý program,“ popisuje skúsenosti z prvého turnusu Karol Galek zo spoločnosti Energiepark Bruck/Leitha, ktorá zastrešuje projekt na rakúskej strane. Slovenskými partnermi sú Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu (SAPI) a Energetické centrum Bratislava.

„Atrakciou bola nepochybne návšteva veternej elektrárne či jazda drezinou. K letnému táboru patria aj výlety na bicykloch, kúpanie v Dunaji, člnkovanie či grilovačka,“ hovorí Karol Galek. „Program však mal aj odbornú stránku, v rámci ktorej sa prezentovali rakúske i slovenské firmy a školy. Okrem relaxu je totiž poslaním celého podujatia predstaviť žiakom obnoviteľné zdroje energie a prezentovať energetiku ako atraktívne odvetvie s veľkým potenciálom.“

Prezentovali sa školy aj firmy

Jeden deň sa na tábore predstavili stredné školy zamerané na techniku a energetiku. Slovensko zastupovala Stredná odborná škola zo Starej Turej s nesmierne pútavou prezentáciou: Deti si mohli priamo v akcii pozrieť roboty, ktoré skonštruovali žiaci a učitelia. Zástupcovia troch rakúskych škôl zasa vysvetľovali princíp fotovoltických panelov, alebo napríklad aj poistiek.

Ďalší deň patril firmám. Slovensko zastupoval Siemens, Rakúsko zasa energetické a distribučné spoločnosti Verbund AG, EWS či Austrian Power Grid (APG). „V Rakúsku je zabehnutý model učňovského školstva, o ktorom sa uvažuje aj u nás. V rámci neho žiaci striedajú klasickú školu s praxou vo firmách, ktoré im po absolvovaní školy ponúknu miesto. Navyše si popri štúdiu privyrobia. Práve takúto možnosť prezentovali spoločnosti aj v kempe Energy Busters,“ dodáva Karol Galek.

Tento rok je účasť bezplatná

Letný tábor je súčasťou programu EXREN, čo v angličtine znamená Explore Renewable Energy, čiže objavovanie obnoviteľných zdrojov energie. Podporuje ho Európska únia v rámci Programu cezhraničnej spolupráce SLOVENSKÁ REPUBLIKA – RAKÚSKO 2007-2013. Práve vďaka podpore EÚ môže byť tohto roku účasť na tábore bezplatná. Deti uhrádzajú iba tzv. materiálový poplatok vo výške 50 eur, za ktorý si, okrem iného, môžu domov odniesť atraktívny suvenír v podobe solárneho variča.

Aj keď je pre slovenských účastníkov výhodou znalosť nemčiny, univerzálnym táborovým jazykom v kempe je angličtina. A aby sa otázka porozumenia nenechala na náhodu, majú účastníci k dispozícii aj tlmočníka.

„Program EXREN je zameraný na Bratislavský kraj na Slovensku a na severné i južné okolie Viedne na rakúskej strane,“ dodáva Karol Galek z Energieparku. „Poslaním tohto programu je vytvárať partnerstvá, čo sa v prípade účastníkov kempu Energy Busters určite podarilo. Verím, že podujatie pomôže mladej generácii objaviť obnoviteľné zdroje energie – nielen ako alternatívu pre ekologické a ekonomické získavanie energie, ale tiež ako atraktívnu oblasť inovácií a tvorivosti, ktorá ponúka možnosť osobného rozvoja i profesného naplnenia.“

fiti7foto1logo1 logo1

Deti v kempe trávia čas v malebnej prírode dunajských ramien v Rakúsku.

foto3 foto4 foto5 foto6 foto8foto: archív EXRENlogo1

Zdielať článok

Súvisiace správy

Slnko na streche

Uverejnené na 23 októbra, 2014

Letný tábor Energy Busters: Do videnia o rok!

Uverejnené na 24 septembra, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár