Úspory na energiách a nezávislosť sa stávajú skutočnosťou

07/18/2014

|

Posted In:

Úspory na energiách a nezávislosť sa stávajú skutočnosťou

Už v najbližších týždňoch by sa mal rozbehnúť projekt podpory pre občanov, ktorí si nainštalujú vlastný zdroj elektrickej energie. Z eurofondov naň budú môcť získať až okolo 1 500 eur.

Podpis Partnerskej dohody medzi Slovenskom a Európskou komisiou tak otvára reálnu cestu k naplneniu zámeru, ktorý prinesie nielen úspory ale aj energetickú nezávislosť desaťtisícom slovenských domácností.

Aj to je jeden z dôvodov, pre ktoré Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu (SAPI) víta Partnerskú dohodu, ktorú Slovensko a Európska komisia podpísali 20. júna 2014. V rámci tejto dohody bude Slovensko čerpať v nasledujúcich rokoch 15,3 miliardy eur z eurofondov. Súčasťou tohto balíka je aj program podpory pre malé obnoviteľné zdroje. Ako potvrdil aj Úrad vlády, na tento účel by malo smerovať okolo 100 miliónov eur, pričom podpora pre jedného občana môže dosiahnuť až 1 500 eur.

„Často sa objavujú pochybnosti o tom, či sa peniaze z eurofondov využívajú účelne a transparentne,“ hovorí Pavel Šimon, zastupujúci riaditeľ SAPI. „V prípade podpory vlastných zdrojov energie však niet o čom pochybovať. Ide o peniaze, ktoré získajú priamo občania. Vynaložia ich na to, aby si mohli inštalovať fotovoltický panel alebo iný energetický zdroj. Takýto spôsob podpory obnoviteľných zdrojov energie považujeme za korektný a spravodlivý aj preto, lebo naň nedoplácajú ostatní spotrebitelia.“

Podpora pre malé obnoviteľné zdroje je zakotvená v operačnom programe Kvalita životného prostredia, ktorý momentálne posudzuje Európska komisia. Hneď po jeho schválení Úrad vlády zverejní informácie o konkrétnych krokoch, ktoré by mali záujemcovia urobiť.

Zatiaľ je zrejmé, že pôjde o zdroje s výkonom do 10 kW. Ich majiteľov zákon nepovažuje za podnikateľov, takže vyrobenú energiu budú môcť použiť len pre svoju vlastnú spotrebu. Vláda predpokladá, že v rokoch 2014 až 2020 vďaka tejto podpore získa vlastný zdroj energie okolo 70-tisíc občanov, podľa najnovších odhadov by to malo byť ešte viac.

„Aj SAPI sa prikláňa k optimistickým odhadom,“ hovorí Pavel Šimon. „V súčasnosti sa cena inštalácie s výkonom okolo 2 až 3 kilowatty pohybuje okolo 5 000 eur. Myslíme si, že pre mnohých občanov bude štátny príspevok 1 500 eur veľmi zaujímavý a radi ho využijú. Rovnako však začína byť výhodná aj možnosť inštalovať si takýto zdroj bez podpory.  Tým skôr, že v súčasnej situácii sa začína opäť naliehavo nastoľovať otázka energetickej nezávislosti.“

Najmä v súvislosti s krízou na Ukrajine sa opakovane objavujú hrozby, že môže nastať problém v zásobovaní surovinami, predovšetkým plynom.

„Majiteľ vlastného zdroja energie sa predsa len môže cítiť menej ohrozený,“ dodáva zastupujúci riaditeľ SAPI Pavel Šimon. „Preto považujeme za dôležité, že sa program podpory obnoviteľných zdrojov stáva realitou. V blízkej budúcnosti sa vďaka nemu významne rozrastie skupina občanov, ktorí významne ušetria výdavky za energie a okrem úspor získajú značnú mieru energetickej nezávislosti.“

(tlačová správa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu k podpísanej rámcovej dohode medzi SR a EK)

Zdielať článok

Súvisiace správy

Slnko svieti aj v časoch krízy

Uverejnené na 04 marca, 2014

Energia je bod G slovenských politikov

Uverejnené na 31 októbra, 2013

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár