Letný tábor Energy Busters pomôže deťom objaviť prírodu aj energiu

04/03/2014

|

Posted In:

Letný tábor Energy Busters pomôže deťom objaviť prírodu aj energiu

Deti, ktoré sa chcú orientovať na študijné odbory spojené s energetikou a ochranou životného prostredia, môžu získať cennú inšpiráciu na letnom tábore Energy Busters. Podujatie je súčasťou medzinárodného projektu EXREN. Deti od 13 do 15 rokov z Bratislavského kraja sa môžu ešte stále prihlásiť!

Jedným z cieľov projektu je vytvárať širšie povedomie o obnoviteľných zdrojoch energie a zároveň hľadať užšie prepojenie medzi vedeckými poznatkami a ich uplatňovaním v praxi,“ hovorí Karol Galek zo spoločnosti Energiepark Bruck/Leitha, ktorá zastrešuje projekt na rakúskej strane. Slovenskými partnermi sú Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu (SAPI) a Energetické centrum Bratislava.

Projekt sa zameriava na územie Bratislavského kraja a na severnú i južnú časť okolia Viedne. Jeho poslaním je okrem iného hľadanie a spájanie potenciálnych cezhraničných partnerov v oblasti energetiky.

Myslia na deti

Organizátori však pamätajú aj na deti, ktoré sa práve rozhodujú o svojom budúcom povolaní. „Nepochybne by pre budúcich študentov mohli byť atraktívnou voľbou obnoviteľné zdroje energie, pretože sa v nich spája pozitívny vzťah k prírode s vývinom nových technológií a s uplatňovaním vedeckých poznatkov v praxi,“ tvrdí Karol Galek.

Preto sa účastníci projektu EXREN rozhodli usporiadať cez prázdniny letný tábor Energy Busters. V dvoch turnusoch – od 7. júla a potom od 11. augusta – strávi 30 slovenských a 30 rakúskych detí vo veku od 13 do 15 rokov zakaždým päť dní v malebných lužných lesoch rakúskeho národného parku Donau-Auen (www.donauauen.at).

Prihláste sa, je to jednoduché!

Pobyt je zadarmo, účastník zaplatí akurát 50 eur za materiálový poplatok. Pod týmto technickým termínom sa skrýva okrem iného aj solárny varič, ktorý si potom budú môcť deti vziať domov ako suvenír. Každé dieťa, ktoré sa prihlási, si môže so sebou vziať aj kamaráta. Keďže sa na tábore bude komunikovať najmä v angličtine, predstavuje znalosť tohto jazyka výhodu, podobne ako aj znalosť nemčiny. Pre každý prípad však budú mať účastníci k dispozícii aj tlmočníka.

Účastníkov tábora v týchto dňoch vyberajú spomedzi žiakov 17 rakúskych a 26 slovenských škôl. Uchádzať sa o účasť v letnom tábore Energy Busters je pritom viac než jednoduché: deťom od 13 do 15 rokov zo škôl Bratislavského kraja stačí vyplniť dotazník s desiatimi otázkami – ako napríklad, či viac elektriny spotrebuje notebook, mobilný telefón alebo fén. Kvízové otázky spolu s prihláškou môžete nájsť na stránke www.exren.eu/kviz. Viac o samotnom projekte EXREN nájdete na www.exren.eu.

Vytvárajú partnerstvá

Poslaním projektu EXREN je vytváranie partnerstiev. A je známe, že práve deti sú v tomto smere veľmi vynaliezavé – veríme teda, že si na tábore v malebných dunajských lužných lesoch nájdu kamarátov spoza hraníc a možno aj pozitívny vzťah ku svojmu budúcemu študijnému a profesnému odboru,“ dodáva Karol Galek.

Názov projektu EXREN predstavuje skrátenú formu anglického názvu „EXplore Renewable ENergy“, čiže „Objavovanie obnoviteľných zdrojov energie. Podporuje ho Európska únia v rámci Programu cezhraničnej spolupráce SLOVENSKÁ REPUBLIKA – RAKÚSKO 2007-2013.

(Tlačová správa SAPI)

EUlogocreating_thefuture

 

 

 

exren1

 

resample

 

exren2

exren4Foto: ÖBf, www.camps.donauauen.at, Márius Kopcsay

 

Zdielať článok

Súvisiace správy

Slnko na streche

Uverejnené na 23 októbra, 2014

Letný tábor Energy Busters: Do videnia o rok!

Uverejnené na 24 septembra, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár