Aj keď zažalujeme štát, budeme chrániť jeho občanov

10/07/2013

|

Posted In:

Aj keď zažalujeme štát, budeme chrániť jeho občanov

Obnoviteľné zdroje energie predstavujú budúcnosť energetiky, súčasná vládna moc sa k nim však stavia, akoby už boli minulosťou.

Zavedenie tzv. G-komponentu a prípadne aj solárnej dane, o ktorej sa takisto uvažuje, na Slovensku definitívne pochová odvetvie, ktoré sa rozvíja v Nemecku, Taliansku či ďalších európskych štátoch, ale aj v USA, v Austrálii a v Číne. Snahu zabrániť tomuto vývoju vyslovili na svojom pravidelnom valnom zhromaždení členovia Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu. „Rozhodli sme sa podniknúť všetky možné právne kroky a jedným z nich je aj prípadná žaloba,“ hovorí zastupujúci riaditeľ SAPI Pavel Šimon.

V prípade tzv. G-komponentu ide o poplatok, ktorý by mal každý výrobca elektrickej energie platiť za prístup do distribučnej siete. V prípade veľkých producentov predstavuje okolo 50 centov za megawatthodinu, čo zodpovedá aj európskym štandardom. Pre elektrárne na bioplyn už dosahuje 3 eurá. V prípade fotovoltických zdrojov sa však poplatok vyšplhá až do výšky 20 eur na megawatthodinu, teda na 40-násobok!

„Ide o ukážkový príklad diskriminácie malých výrobcov elektrickej energie zo slnka,“ dodáva Pavel Šimon. „Opatrenie takisto paradoxne postihne občanov, ktorí majú napríklad vlastný solárny zdroj energie a sú energeticky sebestační.“

 

Žaloby nie sú obľúbené

Zavedenie G-komponentu a podanie žaloby proti tomuto kroku môže mať podobné dopady ako zákaz zisku zdravotných poisťovní.

„Uvedomujeme si, že žaloba voči štátu alebo jeho orgánom môže na prvý pohľad vyznieť ako diskutabilný krok, vôbec však nejde o obhajobu záujmov určitej podnikateľskej lobby, vysvetľuje Pavel Šimon. „Naše výhrady smerujú konkrétne proti Úradu na reguláciu sieťových odvetví a v konečnom dôsledku obhajujeme záujmy krajiny a jej občanov.

 

Problémy G-komponentu

Argumenty SAPI proti G-komponentu by sa dali zhrnúť do piatich bodov:

1. Zavedením G-komponentu sa znižuje konkurencieschopnosť Slovenska vo výrobe energie, keďže okolité krajiny tento poplatok nemajú.

2. Tento krok oslabuje diverzifikáciu zdrojov energie, teda ohrozuje energetickú bezpečnosť štátu. Väčšie množstvo rozmanitých zdrojov ju, naopak, posilňuje.

3. Je pozoruhodné, ako štát na jednej strane vytvára likvidačné podmienky pre určité odvetvie, kým v iných prípadoch, vo forme rôznych úľav, či pri tendroch, vie byť nesmierne štedrý.

4. Štát a jeho úradníci musia, takisto ako občania, dodržiavať zákony, najmä ak sa podieľajú na ich tvorbe. Dokonca štátne orgány majú prísnejšiu reguláciu čo môžu, alebo nie, preto je nemysliteľné aby napr. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví účelovo vydával vyhlášku, kde viacero bodov prekračuje rámec zákona.

5. Podnikatelia v oblasti energetiky musia fungovať v podmienkach, ktoré definuje štát: vymeria im cenu, a tým aj určí napríklad návratnosť investície. Je teda nevyhnutné, aby tieto podmienky boli predvídateľné. Nie je možné, aby sa doslova od rána do večera zmenili spôsobom, ktorý je pre väčšinu firiem z tohto odvetvia likvidačný. Hrozí im, že nebudú schopné splácať úvery, prípadne skrachujú alebo budú prepúšťať zamestnancov, čo prinesie ďalšie negatívne ekonomické dopady napríklad aj v podobe zvyšovania nezamestnanosti.

„Majitelia či zamestnanci týchto firiem sú predsa takisto občanmi krajiny, je teda našou povinnosťou obhajovať ich záujmy. Najmä ak ich poškodzujú nezmyselné či populistické rozhodnutia, prípadne rozhodnutia, ktoré majú za cieľ zvýhodniť iné vyvolené podnikateľské skupiny,“ dodáva zastupujúci riaditeľ SAPI Pavel Šimon.

Rovnako takáto energetická politika poškodzuje záujmy občanov, ktorí majú záujem získavať elektrickú energiu z vlastného fotovoltického zdroja, pričom práve v tomto spočíva zmysel obnoviteľných zdrojov energie.

spracované podľa tlačovej správ SAPI

ilustračné foto

ilustračné foto

 

Zdielať článok

Súvisiace správy

Slnko svieti aj v časoch krízy

Uverejnené na 04 marca, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár