Občania si zaslúžia energiu bez cenzúry

07/11/2013

|

Posted In:

Občania si zaslúžia energiu bez cenzúry

Súčasná vláda dáva najavo, že nie je naklonená obnoviteľným zdrojom energie a priority v energetike vidí celkom inde. Predovšetkým v jadre, čo asi nikoho neprekvapuje.

Viac už zaráža, že sa verejnosť stáva svedkom (dez)informačnej kampane proti obnoviteľným zdrojom a proti slnečnej energii zvlášť. Premiér Fico sa nechal uniesť úvahami, že by sa slnečné zdroje mohli zaťažiť ďalšou „solárnou daňou“. On ani jeho kolegovia nezabúdajú na fotovoltické zdroje zakaždým ukazovať ako na jediného vinníka, kvôli ktorému je elektrina pre spotrebiteľa drahšia než by za iných okolností mala byť. Úroveň ohlupovania a zavádzania verejnosti už dosiahla takú mieru, že sa na ňu nedá nereagovať.

 

Solárna energia nerovná sa Brhel

Z politického hľadiska najskôr treba pripomenúť, že tie štedré a podnikateľsky zaujímavé podmienky, na ktoré dnes Fico ukazuje prstom, boli nastavené za jeho predošlej vlády. Ešte aj predsedom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví bol a stále je ten istý Jozef Holjenčík, nominant Smer-u. Podľa medializovaných informácií sa podnikanie v solárnom biznise spája s menom podnikateľa Jozefa Brhela, ktorý sa zasa spája so Smerom. Dnes teda premiér a spol. teatrálne poukazujú na problémy, za ktoré sami nesú zodpovednosť. Na Slovensku nič neobvyklé.

Po druhé, je úplne scestné, ak sa na fotovoltiku uplatňuje princíp kolektívnej viny. A celé odvetvie sa prezentuje ako podvod iba preto, že sa na Slovensku, v Čechách či kdekoľvek inde našli ľudia, ktorí sa priživovali na príliš štedro nastavených podmienkach tohto biznisu. Nikomu nezíde na um zatracovať povedzme automobilový priemysel ako taký, len pre počiatočné príliš štedré investičné stimuly niektorým firmám, či dodatočne ich zdaňovať ak dosahujú podľa akýchsi kritérií nadpriemerný zisk. Teda v skratke: Solárna energia nerovná sa Jozef Brhel. A nie je ani „vyvoleným“ biznisom, na ktorý všetci ostatní doplácajú.

 

Slnko už nie je drahé

Aká je realita? Predovšetkým vo všeobecnosti dnes už solárne zdroje vytvárajú tlak na zlacňovanie elektriny. Na nemeckej burze EEX cena silovej elektriny na spotovom trhu prvýkrát klesla pod magickú hranicu 4 centy za kilowatthodinu. Môže za to práve energia zo slnka a vetra, pretože tieto zdroje, odhliadnuc od počiatočnej investície, vyrábajú lacnú energiu s minimálnymi prevádzkovými nákladmi.

Aj cena vstupnej investície klesá vzhľadom na postupné zlacňovanie technológií. Čoskoro – dokonca i na Slovensku už v horizonte niekoľkých rokov, podľa renomovanej agentúry Bloomberg už v roku 2015 – dosiahneme stav tzv. grid parity, čo znamená, že obnoviteľné zdroje budú konkurovať klasickým aj bez podpory.

Preto sa dá povedať, že pri rozumne nastavenej počiatočnej podpore majú fotovoltické zdroje obrovský potenciál. Komu by prekážala aj počiatočná podpora, tomu treba pripomenúť, že by sa bez nej nezaobišli ani iné odvetvia energetiky. Ani jadro. Celá energetika (čiže všetky zdroje obnoviteľné no hlavne tie neobnoviteľné) je štedro dotovaná roky rokúce, avšak sa o tom nahlas nehovorí.

 

Čo všetko platíme?

Dotovaná ťažba hnedého uhlia či odvody do jadrového fondu pritom takisto ovplyvňujú koncovú cenu elektriny pre slovenského spotrebiteľa. Zákazník platí vo faktúre cenu 150 eur za MWh, no z toho len 47 percent predstavuje cena samotnej elektriny. Asi 4 percentá tvorí podpora fotovoltiky (6 eur/MWh). Kam potom smeruje zvyšných 49 percent z ceny? Tu už sa nemá občan pýtať, či sú tieto výdavky, ktoré mu vyťahujú eurá z vrecka, opodstatnené?

Pokiaľ ide o výkupnú cenu za elektrinu zo slnka, tá sa od 1. júla 2012 znížila zo 194 na 119 eur za MWh, teraz sa znižuje už iba na 98,94 eur. Pre porovnanie, za energiu zo zemného plynu sa platí 91,70 eura, z hnedého uhlia 89,30 eura a z vykurovacieho oleja 87,73 eura za MWh. Áno, aj tieto „konkurencieschopné” a „nedotované” zdroje v účtoch za elektrinu budeme podporovať podobnou sumou ako fotovoltiku.

 

Menej miesta pre korupciu

Čo je však najpodstatnejšie – slnečná energia je revolučným zdrojom v energetike z iného dôvodu. Poskytuje každému občanovi možnosť byť energeticky nezávislý. Ak má niekto na streche svojho domu vlastný panel, nemusí sa obávať zdražovania elektriny, nesužujú ho vyúčtovania, nie je rukojemníkom veľkých spoločností a sietí. Ani finančne, ani technicky.

Občan s vlastným zdrojom má jasný prehľad o tom, ako efektívne hospodári s energiou a s peniazmi. Čo sa rozhodne nedá povedať o energetických monopoloch ani o mamutích investíciách v energetike a o tendroch, pri ktorých sa prelievajú obrovské sumy na stranícke i osobné účty. V skutočnosti malé a nezávislé energetické zdroje výrazne zužujú priestor na úniky verejných peňazí i na korupciu. O čo viac sa tým stávajú atraktívnymi pre občana, o to menej táto ich vlastnosť vyhovuje politikom a ich sponzorom.

 

Občan svojím pánom

Možno je v pozadí kampane proti obnoviteľným zdrojom snaha vyžmýkať z fosílnej či jadrovej energetiky ešte čo sa dá. Možno je a možno nie je náhoda, že podobný vývoj prebieha v ČR i na Slovensku – veď politická kultúra sa v oboch našich republikách tak nápadne podobá!
Akurát v Českej republike napokon predsa len od solárnej dane upúšťajú a chcú ju nahradiť dôslednejším systémom kontroly. A po druhé, u našich susedov stále vo veľkom pripájajú malé fotovoltické zdroje občanov, ktorí chcú získavať energiu zo slnka.

Veríme, že túto cestu pre malých spotrebiteľov otvorí aj na Slovensku pripravovaná novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie, ktorá zavádza pojem „malého fotovoltického zdroja“ určeného len pre pokrytie vlastnej spotreby.

Energetika totiž nezadržateľne mení svoju tvár a čoraz viac ju budú mať vo svojich rukách občania, zákazníci a nie obrovské monopoly či lobistické skupiny. Tento trend sa zastaviť nedá a nepodarí sa to ani na Slovensku. Úsilie brzdiť ho by bolo podobné, ako snaha nedať ľuďom do rúk osobné počítače alebo internet a odkazovať ich na nejaký centrálny zdroj informácií. Práve preto zvykneme hovorievať, že si občania zaslúžia energiu bez cenzúry.

Veronika Galeková

výkonná riaditeľka Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu (SAPI)

písané pre SME

Zdielať článok

Súvisiace správy

Slnko svieti aj v časoch krízy

Uverejnené na 04 marca, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár