Občania si zaslúžia dobré správy. A pravdivé

04/19/2013

|

Posted In:

Občanov nepochybne potešila správa o tom, že sa o tri percentá znížia ceny elektrickej energie. Pozitívny signál by však nemali sprevádzať falošné či dokonca nepravdivé zdôvodnenia. V tomto prípade znovu opakované tvrdenie, že za vyššie ceny elektriny môže fotovoltika, teda využívanie slnečnej energie.

Zníženie ceny za elektrinu odôvodnil ÚRSO predovšetkým tým, že znížil tzv. tarifu za prevádzkovanie systému, ktorá zahŕňa náklady na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a ďalších zložiek (napr. vysokoúčinná kombinovaná výroba elektriny a tepla, výroba elektriny z domáceho uhlia). „Všetky tieto náklady majú veľký vplyv na koncové ceny elektriny. Pod prudký nárast tejto tarify, a tým aj koncových cien elektriny sa v období 2010 až 2012 mimoriadne negatívne podpísali OZE, a to najmä fotovoltika,“ povedal predseda ÚRSO Jozef Holjenčík.

 

Na malé zdroje sa nemyslelo

Možno treba pripomínať, že ten istý ÚRSO stanovil veľkorysé výkupné ceny pre fotovoltiku v počiatkoch jej rozvoja. A ako už na Slovensku býva zvykom, podpora sa vzťahovala najmä na veľké plochy, zatiaľ čo na malých užívateľov s vlastným zdrojom energie sa veľmi nemyslelo. Nebola vytvorená kategória malých zdrojov ani podmienky pre ich reguláciu.

Teraz už novým veľkým zdrojom svieti červená. A malé zdroje sa zrejme opäť raz – spoločne s nemilovanou solárnou energiou – vylejú ako povestné dieťa z vaničky.

 

Predražujú energiu?

Samozrejme, tvrdenia o škodlivom vplyve slnečnej energie na cenu elektriny možno spochybniť ďalšími argumentmi:

– Slovensko má vyše 500 MW fotovoltických zdrojov a pochádza z nich iba zlomok našej celkovej spotreby.

– Od 1. júla minulého roka sa znížili výkupné ceny za elektrinu zo slnka takmer o polovicu. Zároveň vďaka útlmu v tomto odvetví pribudlo len veľmi málo nových zdrojov, za minulý rok išlo o zdroje s výkonom necelých 10 MW.

Ponúka sa teda otázka, či takéto množstvo môže ovplyvňovať cenu elektriny v celej krajine. A tiež, prečo elektrina nezlacnela skôr, keď štát zásadne znížil podporu fotovoltike.

 

Globálny vývoj

Zlacnenie elektriny súvisí skôr s globálnym vývojom cien a inými faktormi. Ukazovať na fotovoltické zdroje ako na vinníka a pôvodcu drahej elektriny pripomína účelovú manipuláciu verejnej mienky. Súčasná podpora pre elektrinu zo slnka je podstatne nižšia ako podpora niektorých veľkých kombinovaných zdrojov energie a tým sa stala pre Slovensko výhodnejšia ako podpora iných OZE.

A ešte známe príklady zo zahraničia: V ČR je objem solárnych zdrojov 4-násobne vyšší než na Slovensku, no elektrina je tu lacnejšia.

V Nemecku momentálne pochádza zo slnka asi 3,2 percenta energie, do roku 2016 sa tento objem zdvojnásobí. No odborníci odhadujú, že cena energie vzrastie najviac o 2,5 percenta.

 

Podpora nie je výnimočná

Počiatočná priaznivá výkupná cena pre energiu zo slnka a iných obnoviteľných zdrojov predstavovala počiatočný impulz na podporu rozvoja nového odvetvia. Ide však o investíciu, ktorá sa oplatí. Fotovoltické zdroje dosiahnu čoskoro stav „grid-parity, teda budú produkovať energiu za ceny porovnateľné s inými zdrojmi.

Podporu napokon potrebujú aj ostatné energetické odvetvia a je otázne, či ide vždy o podporu efektívnu. Spomeňme známy fakt, že napríklad len za 5 rokov štát podporil ťažbu hnedého uhlia takmer 500 miliónmi eur, čo je suma, za ktorú by sa pri súčasnej výške podpory dali vybaviť všetky slovenské domácnosti vlastným zdrojom energie zo slnka.

Fotovoltika totiž poskytuje občanovi aj takúto výhodu: nezávislosť od monopolov a od výkyvov cien na globálnych trhoch. Možnosť získavať vlastnú energiu za tých najoptimálnejších podmienok. Žeby práve toto bol dôvod, prečo ju nie všetci majú radi?

Zdielať článok

Súvisiace správy

Slnko svieti aj v časoch krízy

Uverejnené na 04 marca, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár