Mýty a fakty o solárnej energii

04/17/2013

|

Posted In:

Mýty a fakty o solárnej energii

Solárna energia má svojich prívržencov a odporcov. Diskusiu o jej využívaní však v každom prípade sprevádzajú argumenty, ktoré sa často nezakladajú na skutočnostiach. Niekoľko mýtov a faktov i argumentov predstavujú nasledujúce body.

1. Je drahá.

Fotovoltický zdroj vyrába elektrinu prakticky bez prevádzkových nákladov. To už dnes vytvára tlak na znižovanie cien elektrickej energie na trhoch a burzách. Na nemeckej burze EEX cena silovej elektriny na spotovom trhu prvýkrát klesla pod magickú hranicu 4 centy za kilowatthodinu. Navyše sa znižuje aj cena vstupných investícií vzhľadom na postupné zlacňovanie technológií (samozrejme, sú aj opačné výkyvy, napr. v súčasnosti, keď Európska komisia zaviedla clo na činske fotovoltické panely). V každom prípade čoskoro – dokonca i na Slovensku už v horizonte niekoľkých rokov, podľa renomovanej agentúry Bloomberg už v roku 2015 – dosiahneme stav tzv. grid parity, čo znamená, že obnoviteľné zdroje budú konkurovať klasickým aj bez podpory.

2. Na OZE a na slnečnú energiu doplácajú spotrebitelia vo forme vyšších cien.

Štáty podporujú využívanie solárnej energie rozličnými nástrojmi, zväčša zvýhodnenou výkupnou cenou. Dnes má táto podpora klesajúcu tendenciu, podobne ako výkupná cena. Pred rokom, 1. júla 2012 klesla zo 194 na 119 a tento rok má 1. júla klesnúť len na 98,94 eura na megawatthodinu. Podpora FV sa dá chápať ako prvotný impulz pre rozvoj nového perspektívneho odvetvia.

Bez podpory by sa však nezaobišli ani iné odvetvia energetiky vrátane jadra. Spotrebiteľ v cene za elektrinu platí napr. likvidáciu jadrového odpadu či dotovanú ťažbu hnedého uhlia. Tú napríklad štát podporil v posledných piatich rokoch sumou takmer 500 miliónov eur.

Pri súčasnej výške podpory pre malé fotovoltické zdroje by sa  takou istou sumou dala podporiť inštalácia vlastného zdroja energie pre 1,6 milióna (teda prakticky pre všetky slovenské) domácnosti.

3. Slnečná energia je nevýhodná.

Práve naopak, ide o odvetvie s veľkým ekonomickým potenciálom. Len v roku 2011 vykázalo rast o 75 percent, čím sa v období krízy môže pochváliť len máloktorý segment priemyslu. Navyše toto odvetvie stimuluje rozvoj malého a stredného podnikania a vytvára pracovné príležitosti aj v regiónoch, kde je to potrebné.

4. Solárne zdroje sú nestabilné a majú negatívny účinok na distribučnú sieť.

Výkon FV zariadení sa dá predpovedať rovnako spoľahlivo ako počasie. Menšie zdroje pripojené na rôznych miestach distribučnej siete zlepšujú jej parametre a vykrývajú straty.

5. FV panely prehrievajú okolité prostredie a sú neestetické.

Ideálne je, ak sa fotovoltické panely stavajú na nevyužitej pôde, napr. v industriálnych oblastiach. Vhodným uplatnením fotovoltiky je vlastný zdroj na streche vlastného domu. Navyše rozvoj technológií umožnil vývoj fotovoltických zdrojov (BIPV), ktoré tvoria organickú súčasť konštrukcie budovy a pôsobia esteticky.

6. Slnečná energia nie je zaujímavá pre štát.

Nie je to pravda. Popri spomínaných pozitívnych dopadoch na ekonomiku a zamestnanosť fotovoltika posilňuje energetickú sebestačnosť občanov a tým aj energetickú sebestačnosť a bezpečnosť celej krajiny.

Zdielať článok

Súvisiace správy

Medzi ľudí sa rozdelí 100 miliónov

Uverejnené na 16 júla, 2014

Čo nás čaká vo svete teplejšom o 4 stupne?

Uverejnené na 28 novembra, 2012

Klimatická zmena prispela k revolúcii v energetike

Uverejnené na 24 septembra, 2012

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár