Európa nechce lacnú solárnu energiu

03/07/2013

|

Posted In:

Európa nechce lacnú solárnu energiu

(Antidumpingové clo na čínske solárne moduly a zdravý rozum)

Od 5. marca 2013 platí v Európskej únii povinná registrácia dovozu solárnych buniek a panelov s pôvodom v Číne. Argumentuje sa najmä ochranou domácich výrobcov. Pozrime sa však na to bližšie. Ide skutočne o tlak európskych fotovoltických výrobcov?

Európska komisia stanovila, že po 1. 6. 2013 vyhodnotí obchodnú politiku dovozu fotovoltických panelov vyrobených v Číne s možnosťou stanovenia dodatočného, a teda retroaktívneho uvalenia cla v predpokladanej sumárnej výške 70 až 85 percent z hodnoty výrobku.

Doteraz sa európska produkcia predávala priemerne o 20 percent drahšie než čínska. Keďže európske firmy (napríklad BOSCH alebo SUNWAYS) sú technologicky na špičke vývoja, je logické, že lepšie znamená aj o niečo drahšie. Pri tomto trhovo prijateľnom cenovom rozdiele sa vždy nájde dostatok klientov, ktorí uprednostnia európsky pôvod výrobku. Navyše, mnohí top európski výrobcovia presťahovali podstatnú časť svojej výroby do Číny.

Zavedením antidumpingového cla v avizovanej výške však budú čínske solárne moduly na trhu podstatne drahšie než európske. Na koho to bude mať dopad? Na európskych výrobcov určite nie.

Problém predstavuje práve všeobecne nízka cena, ktorá už dosiahla tzv. grid parity. To je stav, keď sa viac oplatí každému majiteľovi nehnuteľnosti vyrábať si vlastnú energiu, než si ju doživotne kupovať od veľkých výrobcov z fosílnych palív a z jadra, navýšenú o neúmerne vysoké poplatky za distribúciu.

Dnes je energetický sektor v každom štáte regulovaný. Reguláciou si zabezpečujú veľkí výrobcovia a distribútori každoročne dostatočne vysokú mieru zisku. Bez regulácie by ceny kolísali podľa dopytu a ponuky – a keďže v Európe hrozí (paradoxne) znižovanie cien energie, ohrozuje to najviac práve zisky veľkých výrobcov. Čo teda vymyslela Európska komisia? Zregulovala aj lacnú možnosť vyrobiť si vlastnú energiu.

Výstavba nových zdrojov mohla byť dosiaľ pod kontrolou štátov a Európskej komisie vďaka možnosti regulovať ju formou rôznych „feed in“ taríf. Ale keďže dnes už podpora nie je potrebná, hrozí, že by si sami občania vyhľadávali a budovali vlastné energetické riešenia a to je zrejme hororový sen každého dobrého európskeho, či regionálneho úradníka, z ktorého sa chce čo najrýchlejšie prebudiť. Veď ako by to vyzeralo, keby občania mali vlastnú lacnú a ekologickú energiu? Občania sú tu predsa len na to, aby platili dane a poskladali sa na neúmerne vysoké zisky niekoľkých jednotlivcov.

A spomínaný zdravý rozum z úvodu? No, opäť ho v tomto rozhodnutí márne hľadáme.

Ján Otčenáš

Zdielať článok

Súvisiace správy

Slnko svieti aj v časoch krízy

Uverejnené na 04 marca, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár