Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_2/a/7/a7814e45-3a97-4ec3-9a24-a465b699a474/privatnaenergia.sk/web/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/fs/package.module.fs.php on line 263
BIPV: Ako spojiť pekné s užitočným | Privátna energia

BIPV: Ako spojiť pekné s užitočným

03/21/2013

|

Posted In:

BIPV: Ako spojiť pekné s užitočným

Skratka BIPV predstavuje fotovoltický zdroj elektrickej energie integrovaný do konštrukcie budovy. Táto progresívna a čoraz viac využívaná technológia otvára možnosť, ako v architektúre i v energetike skĺbiť pekné s užitočným.

Získavanie elektrickej energie zo slnka neraz naráža na odpor pre svoju estetickú stránku. Čierne panely a konštrukcie totiž často vyvolávajú odpor pre svoj vzhľad, najmä ak ide o veľké plochy fotovoltických elektrární zasadené v malebnej krajine… Alebo tiež v prípade, ak sa umiestňujú na strechách povedzme historických budov.

„Máme navrhovať a stavať budovy, ktorých energetická spotreba sa blíži k nule,“ vysvetľoval nedávno novinárom architekt Prof. Róbert Špaček z Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Budovy, ktoré spĺňajú kritérium známe z angličtiny ako Zero energy standard však predsa len potrebujú istú energiu – a je ideálne, ak sa táto energia vyrába napríklad priamo na ich povrchu, teda na streche alebo plášti, alebo prinajhoršom na mieste, ktoré je čo najbližšie, aby sa čo najmenej elektriny strácalo prenosom cez distribučnú sieť. Ako však pripúšťa prof. Špaček je predmetom odbornej diskusie, do akej miery majú napríklad fotovoltické panely meniť tvár miest, predovšetkým ich historických častí.

BIPV predstavujú progresívnu technológiu, ktorá „ukrýva“ fotovoltický zdroj do samotného konštrukčného materiálu. „Blíži sa čas, keď fotovoltické panely postupne vystriedajú fotovoltické strešné krytiny, fotovoltické okná či trámy,“ konštatujú odborníci. Komponenty s využitím technológie BIPV môžu byť vyrábané priamo na zákazku, teda na mieru projektovanej a stavanej budovy.

Skratka BIPV tak v angličtine môže byť dešifrovaná aj ako „odvážna, neuveriteľná a príjemne neviditeľná fotovoltika“ technológia vyrábajúca elektrickú energiu nielen vysokoefektívne, ale tiež v súlade s estetickými kritériami.

Zdielať článok

Súvisiace správy

Prezident ma na stole G-komponent

Uverejnené na november 07, 2013

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár