Ostaneme energetickým skanzenom?

02/20/2013

|

Posted In:

Ostaneme energetickým skanzenom?

Prezident Ivan Gašparovič podpísal novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov. Nie, že by sa dal očakávať opak. Tento krok len oficiálne upevnil kurz slovenskej energetiky zvýhodňujúci tradičné zdroje, záujmové skupiny (a či skupinové záujmy?) a znevýhodňujúci občana, ktorý by chcel mať svoj energetický osud vziať pevnejšie do svojich rúk.

Samozrejme, solárny biznis sa na Slovensku aj inde vo svete ťažko zbavuje nálepky špekulatívnosti, ktorá mu prischla –  veď kde sa objaví štedrá štátna podpora, tam sa okamžite ponúkajú príležitosti pre parazitovanie. Solárny lobbing otriasa českou politickou scénou. A v Taliansku sa o tento druh biznisu obtrela aj mafia.

Nie je to však dôvod, ktorý by spochybňoval samotnú myšlienku, a to využívanie energie zo slnka či iných ekologických zdrojov. Nie je to argument, pre ktorý by mala krajina nad sebou rozprestrieť mohutné tienidlo a brániť tomu, aby sa fotóny prúdiace z našej najbližšej hviezdy menili na nosiče elektrického náboja v našich spotrebičoch.

Zdá sa, že dôvod, pre ktorý Slovensko prehodilo výhybku a odstavilo slnko na vedľajšiu koľaj, zasa len súvisí so špekulatívnym kapitálom a ekonomickými záujmami – ktoré teraz intenzívnejšie ťažia z fosílnych palív, z jadra prípadne z iného energetického biznisu. Možno aj preto, lebo je to jedna z posledných príležitostí.

Všade vo svete je energetická premena a príklon k obnoviteľným zdrojom obrovskou témou – inšpiruje výskum aj politické rozhodnutia. Je jasné, že energetická architektúra spoločnosti sa mení, čo napokon ani nemôže prekvapovať v čase vyčerpávajúcich sa surovinových zdrojov, dramatickej klimatickej zmeny a hospodárskych výkyvov.

Len Slovensko sa stáva skanzenom, kde chceme mať všetko po starom. A hlavne, kde energobiznis panicky bráni tomu, aby sa zdroje energie dostávali do rúk jednotlivcom či menšín skupinám, budovám, obciam, mestským častiam, firmám a iným komunitám, ktoré by odrazu pre svoj život nepotrebovali monopoly.

Pripomína to časy, keď napríklad komunistický režim označoval kybernetiku za buržoáznu pavedu a expertov z tohto odvetvia posielal za mreže, aby potom o pár rokov zmätene dobiehal vývoj v okolitom svete.

Je škoda, keď Slovensko opäť raz márni šancu byť lídrom v oblasti, pre ktorú má obe základné strategické suroviny: slnečný svit aj odborný potenciál. Čo je však podstatné, občan má základné právo vybrať si a definovať svoju vlastnú energetickú politiku tak ako si vyberá iné služby a tovary každodennej spotreby alebo ako sa slobodne rozhoduje pre politickú stranu vo voľbách. Naozaj iba tlak odbornej i laickej verejnosti môže prispieť k tomu, aby sa toto právo naplnilo. A aby sa príslušné zákony zelenú energiu podporovali aj naozaj, nie iba svojím názvom.

Zdielať článok

Súvisiace správy

Slnko svieti aj v časoch krízy

Uverejnené na 04 marca, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

(1) Reader Comment

  1. jsw
    03/07/2013 at 6:43 am

    slovenski politici ako aj europsi politici by najradsej zregulovali vsetko. Dlhorocne neadekvatne regulacne zasahy do polnohospodarskej politiky su dnes uz zname asi kazdemu. Dosledky boli predrazene nekvalitne potraviny, rusenie pestovania plodin na kvalitnej pode, vyplacanie neskutocnych sum za to ze vlastnici pody nepestuju, nezmyselne pestovanie technickych plodin a zbytocne vycerpavanie pody. Zial, v europe momentalne vladnu socialisti, a ti nikdy neoplyvali zdravym rozumom, ale najma zdravymi rukami, ktore nevladali natrcit vsade tam, kde im dali. A ak im nedali tak si snazili vziat sami. To je regulacia v ponimani politikov z istej casti politickeho spektra. Takze na rade je energetika.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár