Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_2/a/7/a7814e45-3a97-4ec3-9a24-a465b699a474/privatnaenergia.sk/web/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/fs/package.module.fs.php on line 263
Sporná novela sa odkladá. Dokedy? | Privátna energia

Sporná novela sa odkladá. Dokedy?

12/17/2012

|

Posted In:

Ak novela zákona o obnoviteľných zdrojoch energie v parlamente definitívne prejde, pod jej predkladateľom, ministrom hospodárstva Tomášom Malatinským sa môže zatriasť stolička. Jeho odvolanie navrhuje opozícia. Dôležitá informácia však je, sa o spornej novele v parlamente zatiaľ hlasovať nebude!

Opozícia považuje právnu normu v navrhovanom znení za šitú na mieru finančnej skupine Penta a ak bude takto schválená, dá návrh na odvolanie Malatinského. Penta novelu v tomto znení označila za nesprávnu, predkladateľ by ju mal podľa nej stiahnuť. Premiér Robert Ficosa so šéfom Národnej rady SR Pavlom Paškom (obaja Smer-SD) dohodol, že o novele sa zatiaľ hlasovať nebude.

Malatinský si v súvislosti s právnou normou vypočul v parlamente niekoľkohodinovú kritiku, opozícia mu okrem iného odporúčala odstúpiť. Navyše v rámci minulotýždňového protestu dostal balíček uhlia od zástupcov Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu (SAPI), ktorá pripravovanú novelu ostro kritizovala. Práve na výrobcov energie zo slnka, ale aj na občanov, ktorí majú či chcú mať vlastný solárny zdroj energie, má novela negatívny dopad.

„Ak bude vládna novela zákona o OZE schválená, nebudeme mať inú možnosť ako podať návrh na odvolanie ministra Malatinského,“ pohrozil podpredseda klubu KDH Pavol Abrhan. Podpredseda Mostu-Híd Zsolt Simon tiež nevylučuje možnosť odvolávať ministra Malatinského. „Dať návrh na odvolanie ministra, ktorý prenajíma dom Jaroslavovi Haščákovi, má význam, ak bude zákon definitívne schválený. Vtedy budeme poznať jeho definitívnu podobu. Som na ňu zvedavý, uvidíme, na čom sa dohodne premiér Fico s Haščákom,“ povedal pre TASR Simon.

Šéf klubu SaS Juraj Miškov poukazuje na to, že zvýhodnenie pre finančnú skupinu chcel presadiť predseda vlády Ficov zákone o štátnych hmotných rezervách formou nepriamej novely. „Na rokovaní vlády ho predkladal on, a nie Malatinský. Na hospodárskom výbore sme to ako opozícia silno kritizovali, tak to odtiaľ vypustili. Preto je možno namieste otázka, či je to minister Malatinský, ktorý to teraz pretláča v zákone o obnoviteľných zdrojoch, alebo to je záležitosť premiéra Fica,“ poznamenal pre TASR Miškov.

Šéfa rezortu hospodárstva mu je ľúto, lebo predkladá zákon, ktorý podľa Miškova napísal šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík, a nie odborníci na ministerstve. „Vnútorne s ním nemôže byť stotožnený. Fico mu ho napriek silnej kritike a podozreniam z lobistických záujmov nedovolí stiahnuť, pretože by to bolo vnímané ako jeho politická prehra. Byť na ministrovom mieste, stiahol by som zákon alebo sám odstúpil, ak by s tým premiér nesúhlasil,“ povedal Miškov.

Malatinský na otázky opozície, kto je vlastne autorom novely, ešte v piatok v pléne parlamentu (14.12.) uviedol, že právnu normu nevypracoval nikto iný len ministerstvo hospodárstva v spolupráci s ÚRSO. Minister tvrdí, že dôvod, pre ktorý bol tento zákon predložený do NR SR, je legitímny. „Pretože opatrenia, ktoré tu sú, budú zlepšovať regulačnú politiku,“ dodal šéf rezortu hospodárstva. Ak zákon poslanci pošlú do druhého čítania, podnetné návrhy, ktoré v rozprave zazneli, môžu byť podľa Malatinského zapracované vo výboroch do zákona.

O novele sa zatiaľ rokovať nebude. Úrad vlády SR informoval, že premiér Fico sa dohodol s predsedom NR SR Paškom, že o právnej norme sa vzhľadom na viaceré vznesené výhrady nebude hlasovať, kým sa situácia okolo tohto zložitého zákona nevyjasní. „Predseda vlády SR zároveň vyslovuje počudovanie nad kritikou či dokonca rozhorčením súčasnej pravicovej opozície, ktorá v čase, keď bola pri moci, dala Pente viaceré strategické spoločnosti vrátane Paroplynového cyklu,“ uviedol Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

spracované podľa spravodajstva TASR

Zdielať článok

Súvisiace správy

Slnko na streche

Uverejnené na október 23, 2014

Letný tábor Energy Busters: Do videnia o rok!

Uverejnené na september 24, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár