Slovensko – krajina temna (aktualizované)

12/14/2012

|

Posted In:

Novela zákona, ktorá má zmeniť pravidlá hry pre obnoviteľné zdroje energie naplno odhalila dve nepríjemné skutočnosti: Po prvé, Slovensko je krajinou, ktorá priam aktívne bráni občanom využívať slnečnú energiu resp. iné ekologické zdroje. Po druhé, Slovensko je krajinou, kde vývoj udalostí výhradne určujú záujmy monopolov či finančných skupín a vonkoncom nie záujmy občanov.

Na záujmy monopolov a veľkých hráčov v energetike bol šitý aj návrh novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie, ktorý vletel do parlamentu ako blesk a začalo sa o ňom rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Predkladateľom stačilo, aby verejnú mienku upokojili mantrou o znižovaní cien elektrickej energie.

Rokovanie o zákone pomohlo zabrzdiť až verejne vyslovené podozrenie, že návrh má politické pozadie a autori ho venovali ako vianočný darček finančnej skupine Penta a jej Paroplynovému cyklu. Vďaka tomuto momentu sa však zviditeľnili aj výhrady z odborného prostredia. V konečnom dôsledku sa podarilo dosiahnuť aspoň odklad rozhodnutia na koniec januára.

Novela komplikuje život nielen fotovoltickému priemyslu ale každému užívateľovi, malej firme alebo obyčajnému občanovi, ktorý chce mať na streche svojho podniku alebo rodinného domu vlastný zdroj energie. To sú ešte vážnejšie dôsledky, než samotný fakt, že sa zužuje okruh štátom podporovaných inštalácii.

Zákon napokon nie je jedinou „morovou ranou“ pre slnečnú energiu. V polovici roka prišlo likvidačné a právne sporné zníženie výkupných cien z fotovoltických zdrojov. Len nedávno zverejnila Slovenská elektrizačná prenosová sústava odbornú štúdiu, ktorá akoby mala stoj čo stoj zdôvodniť, prečo nie je možné zdroje zo slnka a vetra pripájať do sietí.

Dnes je zrejmé, že slnečná energia nemusí mať negatívny dopad na cenu elektrickej energie. Práve naopak, rozvoj obnoviteľných zdrojov má pozitívny vplyv na ekonomiku a na zamestnanosť – ide o segment malého a stredného podnikania, ktorý môže hospodárstvo držať vo chvíli, keď veľké koncerny zatvárajú prevádzky, alebo balia kufre a odchádzajú do teplých a lacných krajín.

Napriek tomu tieto argumenty tvorcovia slovenskej energetickej politiky nielenže neberú do úvahy, ale sa ich ani nenamáhali vypočuť ešte predtým, než sporný návrh novely spísali a poslali do parlamentu. Rovnako sa nik z kompetentných nezaoberá  dramatickými dopadmi globálneho otepľovania a potrebou chrániť klímu. Podobne ako energetickou nezávislosťou občanov, ktorá upevňuje energetickú sebestačnosť štátu. A ku ktorej vedie cesta práve cez vlastný zdroj energie.

Štát pripravovanou novelou jasne dal najavo, že mu na energeticky nezávislom občanovi nezáleží, ba dokonca si ho ani nepraje. Záujem občana či verejný záujem tu zrejme nehrá rolu. Ten už na Slovensku dávno nahradili ekonomické záujmy skupín, to je známe aj z iných, rovnako či menej lukratívnych oblastí než je energetika. Odklad zákona síce vytvára priestor pre diskusiu a otvára možnosť zákon vylepšiť zákon – ale rovnako je možné, že jeho tvorcom bude stačiť kozmetická úprava, aby jeho účelovosť až tak veľmi nebila do očí.

Budúcnosť v každom prípade ukáže, či štát stojí na strane verejného záujmu, alebo na strane záujmových a finančných skupín. Jedno je však isté už dnes: Slovensko vo sfére obnoviteľných zdrojov energie kráča opačným smerom než civilizovaný svet, čo potvrdzuje nielen neosvietenosť v ekologickej oblasti, ale aj celkovú neosvietenú či rovno zatemnenú spoločensko-politickú klímu v krajine.

 

Niekoľko čísel pre porovnanie:

V roku 2011 na Slovensku pribudli fotovoltické zdroje s výkonom 320 MW, tento rok len 9,5 MW, teda asi 3 percentá!

– Slovensko má dnes 516 kWp inštalovaného výkonu z fotovoltických zdrojov, susedná Česká republika až 1976 kWp. Pritom cena elektriny je v ČR nižšia než na Slovensku.

V ČR zaregistrovali počas prvých 8 mesiacov roku 2012 až 16-tisíc žiadostí o pripojenie fotovoltických zdrojov do distribučnej siete, z čoho 9-tisíc bolo vybavených kladne. Na Slovensku pribudlo nových inštalácií cca 200.

– A ešte malé porovnanie s Talianskom, ktoré bolo vlani lídrom na poli slnečnej energie. V roku 2011 tam pribudlo až 9300 MW nových zdrojov. Tento rok, kvôli kríze, to bude „len“ okolo 2500 MW. Teda po prepočte ešte vždy asi 25-krát viac na jedného občana v porovnaní so SR. Pritom cena za elektrinu v Taliansku je opäť porovnateľná – pre bežného spotrebiteľa o necelú štvrtinu vyššia než na Slovensku.

Zdielať článok

Súvisiace správy

Slnko svieti aj v časoch krízy

Uverejnené na 04 marca, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár