Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_2/a/7/a7814e45-3a97-4ec3-9a24-a465b699a474/privatnaenergia.sk/web/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/fs/package.module.fs.php on line 263
Slnečná energia dostala zlý zákon, vláda dostala uhlie | Privátna energia

Slnečná energia dostala zlý zákon, vláda dostala uhlie

12/14/2012

|

Posted In:

Slnečná energia dostala zlý zákon, vláda dostala uhlie

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský dostal balíček uhlia za to, že solárna energia dostala od vlády návrh nevyhovujúci novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie. Protest pred ministerstvom hospodárstva organizovala Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu (SAPI).

Novela, o ktorej parlament rokuje v skrátenom legislatívnom konaní, podľa zástupcov fotovoltického priemyslu brzdí rozvoj tohto odvetvia, dokonca ho vracia do obdobia, kedy sa obnoviteľné zdroje vôbec nepoužívali. „Odovzdali sme dnes ministrovi hospodárstva SR Tomášovi Malatinskému mikulášsky balíček s čiernym uhlím a spolu s ním naše argumenty, prečo považujeme tento návrh za zlý, unáhlený a odborne nepripravený,“ uviedla pred budovou ministerstva výkonná riaditeľka SAPI Veronika Galeková. „Uhlie jednak symbolizuje darček zlým deťom, ale aj vyjadruje to, k akým energetickým zdrojom vláda SR inklinuje. Urán sme, bohužiaľ, nezohnali.“

 

Vyhovuje monopolom

Zásadnou zmenou, ktorú novela zavádza, je zúženie okruhu fotovoltických inštalácii, na ktoré sa bude vzťahovať podpora štátu. Namiesto doterajších 100 kW sa limit znižuje len na 30 kW.

Problematický je aj spôsob, akým novela určuje výkon fotovoltického zariadenia. „Dlhodobo sme upozorňovali, že za rozhodujúci nemožno považovať výkon samotných fotovoltických panelov, ale výkon celého zariadenia vrátane striedača, čo napokon potvrdzuje fakt, že až za striedač sa inštalujú merače elektriny,“ konštatuje v reakcii na novelu SAPI. „Tento zdanlivý detail sa stal predmetom dlhodobých sporov s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý neodôvodnene prenasledoval výrobcov energie kontrolami a sankciami. Teraz hrozí, že sa tento scestný a neodborný výklad ocitne v schvaľovanej novele.“

Novela zavádza široký rozsah sankcii, dokonca aj so spätnou platnosťou. Zabraňuje majiteľom fotovoltického zdroja pripojiť sa do siete miestnej distribučnej spoločnosti, čím sa celkom popiera filozofia obnoviteľných zdrojov energie: vyrábam a spotrebúvam na mieste. Podľa zástupcov SAPI ide o trestanie za snahu zlepšovať svoju energetickú a ekonomickú bilanciu. Znenie novely dokonca navodzuje dojem, že vyhovuje skôr záujmom monopolných hráčov v energetike než záujmom krajiny a jej občanov.

 

Zákon pre Pentu?

Ešte ďalej zašiel poslanec Daniel Lipšic, ktorý vytkol ministrovi Malatinskému, že novela je šitá na mieru finančnej skupiny Penta a jej záujmov v energetike. Novela zákona o podpore OZE má podľa neho zabezpečiť pre Paroplynový cyklus ročne 20 miliónov eur od odberateľov elektrickej energie. Vláda takto dáva podľa poslanca vianočný darček finančnej skupine Penta. Lipšic pripomenul, že PPC končí v roku 2013 exkluzívna zmluva s Bratislavskou teplárenskou, ale aj so Slovenskými elektrárňami. Museli by tak podľa poslanca prejsť na trhové podmienky.

Minister Malatinský však obvinenie poprel. „Boli iné vlády, za ktorých sa rozhodlo, že sa paroplynový cyklus predá investičnej skupine Penta a že sa mu pridelí aj balíček výhodných zmlúv, aby to nemali až také náročné so splácaním. Zmysel nášho zákona to nebol,“ vyhlásil v parlamente. Zámerom zákona je podľa neho vytvoriť priestor na znižovanie ceny elektriny.

V roku 2012 bolo inštalovaných len 3 percentá fotovoltických elektrární oproti množstvu z roku 2011 a novela zrejme „pomôže“ Slovensku v útlmovom trende pokračovať.

Zdielať článok

Súvisiace správy

Slnko na streche

Uverejnené na október 23, 2014

Letný tábor Energy Busters: Do videnia o rok!

Uverejnené na september 24, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár