Odklad zákona vytvára priestor na diskusiu

12/21/2012

|

Posted In:

Odklad zákona vytvára priestor na diskusiu

Novelou zákona o podpore obnoviteľných zdrojov sa bude parlament zaoberať až na budúcej schôdzi koncom januára 2013. Jej odklad vytvára priestor pre diskusiu a azda aj jej skvalitnenie.

Návrh novely poslala vláda do parlamentu v zrýchlenom legislatívnom konaní, narazil však na odpor. „Novelu považujeme za nešťastnú a neodbornú, pretože nielen zachováva, ale ešte viac zosilňuje prekážky pre malých podnikateľov alebo občanov, ktorí chcú využívať obnoviteľné zdroje energie – a predovšetkým energiu z vlastného solárneho zdroja,“ hovorí výkonná riaditeľka Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu (SAPI) Veronika Galeková. „Na dojem, že zákon vyhovuje najmä záujmom energetických monopolov, sme upozornili už na našom proteste, keď sme ministrovi hospodárstva Malatinskému poslali balíček uhlia ako prejav našej nespokojnosti. Veríme, že odklad prispeje k tomu, aby napokon táto právna norma bola prijatá v čo najkvalitnejšej podobe.“

Problematické bolo nielen zúženie okruhu fotovoltických zdrojov, na ktoré sa má vzťahovať podpora štátu – limit mal klesnúť zo súčasných 100 na 30 kW – ale aj ďalšie ustanovenia, napríklad spôsob, akým sa určuje výkon inštalácie.

Zatiaľ čo zákon znevýhodňuje súčasných i budúcich majiteľov fotovoltických zdrojov elektrickej energie, na druhej strane iným výrobcom energie dáva zelenú – poslanec NR SR Daniel Lipšic dokonca obvinil ministra hospodárstva Tomáša Malatinského, že ide o vianočný darček pre finančnú skupinu Penta, nakoľko právna norma je ako šitá pre jej záujmy v energetike, konkrétne pre Paroplynový cyklus.

O novele sa hovorilo aj na verejnom zasadnutí hospodárskeho výboru NR SR, na ktorom sa zúčastnili aj zástupcovia SAPI. Práve politické pozadie sporu však zrejme napokon zabrzdilo schvaľovanie zákona. Na odklade jeho hlasovania sa dohodli priamo premiér Robert Fico s predsedom parlamentu Pavlom Paškom.

Mesačný odklad podľa zástupcov SAPI vytvára priestor na ďalšiu diskusiu o téme, ktorá sa dotýka každého občana, pričom pozitívny je najmä fakt, že do diskusie konečne vstúpila aj téma  obnoviteľných zdrojov energie.

„Tieto zdroje šetria klímu v čase, keď sme vystavení naozaj vážnej hrozbe dôsledkov globálneho otepľovania,“ hovorí V. Galeková. „Čo je však rovnako dôležité, predstavujú segment malého a stredného podnikania, ktoré aj v čase krízy prináša pracovné príležitosti – a to aj v regiónoch, kde je o ne núdza. Navyše vytvárajú pre každého občana možnosť vlastniť svoj zdroj energie.“

Energia prestáva byť záležitosťou monopolov a čoraz viac sa stáva vecou každého občana – napríklad len v susednej ČR za tento rok až 16-tisíc vlastníkov nových fotovoltických inštalácií požiadalo o pripojenie do siete. Takýto záujem nepochybne existuje aj na Slovensku. „Diskusia o novele zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie – a tiež podoba, v akej bude táto novela prijatá – dajú verejnosti aj odpoveď na otázku na čej strane stojí vláda a štátne inštitúcie,“ konštatujú výrobcovia slnečnej energie. „Či na strane monopolov, záujmových skupín, alebo na strane občanov a verejného záujmu.“

Zdielať článok

Súvisiace správy

Slnko na streche

Uverejnené na 23 októbra, 2014

Letný tábor Energy Busters: Do videnia o rok!

Uverejnené na 24 septembra, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár