Čaká nás najväčšia zima v decembri?

12/06/2012

|

Posted In:

Čaká nás najväčšia zima v decembri?

Zimné počasie so snehom a mrazmi, ktoré prišlo v týchto dňoch môžu signalizovať nielen začatok ale aj vrchol tohtoročej zimy. Podľa odborníkov je celkom možné, že práve december bude najchladnejším mesiacom zimného obdobia.

Práve v decembri sa očakávajú častejšie vpády studeného vzduchu z vyšších zemepisných šírok. Vyplýva to zo správy, ktorú na základe prognostických modelov vypracovali klimatológovia Milan Lapin, Jozef Pecho a Pavel Matejovič.

Podľa nich je málo pravdepodobné, že zima 2012/2013 bude ako celok tuhá. Prispieva k tomu viacero okolností. Plocha plávajúceho morského ľadu v Arktíde bola počas leta a ešte aj v novembri na rekordne nízkej úrovni. Relatívne vysokú teplotu má aj Atlantický oceán v blízkosti Európy a priľahlá časť Severného ľadového oceánu.

„Čoraz významnejším faktorom, ktorý vplýva na klímu celej Zeme, je sústavne rastúca koncentrácia skleníkových plynov v atmosfére. To sa prejavuje aj v zimnom období,“ upozorňujú odborníci. Podľa nedávno publikovaných aktuálnych výskumov koncentrácia oxidu uhličitého aj ďalších skleníkových plynov bola v roku 2011 najvyššia v histórii.

Nadpriemerne teplé bolo leto aj tohtoročná jeseň – menovite november s priemernou teplotou okolo 4 až 5 stupňov.

 

Tuhé zimy vymizli

Posledné tuhé zimy sa na Slovensku vyskytli v rokoch 1984/85 a 1986/87. Odvtedy všetky zimy pripadajú do kategórie normálnych (čo znamená, že ich teplotná odchýlka sa pohybuje v intervale – 1 až + 1,5 stupňa), alebo nadpriemerne teplých s odchýlkou viac než + 1,5 stupňa.

Normálna zima bola aj tá vlaňajšia. V južných častiach Slovenska vykazovala kladnú teplotnú odchýlku, na severe bola zasa o čosi chladnejšia oproti priemeru – čo potvrdzuje aj značnú variabilitu zimného počasia v závislosti od polohy, nadmorskej výšky a ďalších faktorov. Charakter vlaňajšej zimy výrazne ovplyvnilo mimoriadne studené obdobie na začatku februára, kedy sa na Slovensku vyskytli 30-stupňové mrazy.

Meteorológovia už asi od roku 2008 pozorujú zaujímavý trend – oslabenie cirkulácie medzi oceánom a pevninou. Vďaka tomu sa v našich zemepisných šírkach častejšie prejavuje striedanie teplejšieho a chladnejšieho počasia, čo bude zrejme typické aj pre tohtoročnú zimu.

V najbližších dňoch však zimné počasie určte vydrží.

Zdielať článok

Súvisiace správy

Kalamita sa ešte môže zopakovať

Uverejnené na 01 februára, 2013

Aj jeseň bola nadpriemerne teplá

Uverejnené na 26 novembra, 2012

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár