Ak by…

12/02/2012

|

Posted In:

Ak by…

Ak by sa slovenská vláda a parlament dopracovali aspoň k programu zelenej podpory ako tomu bude od 1. januára 2013 u čských susedov, potom by sa zvýšila na niekoľko rokov po sebe zamestnanosť o desaťtisíce pracovných miest.

V Čechách predpokladajú, že od roku 2013 do roku 2020 bude na podporu zatepľovania preinvestovaných takmer 28 miliárd českých korún (viac ako 1,1 mld eur). Program zelená úsporám (energií) vytvorí aspoň 75-tisíc pracovných miest. Ak si ešte uvedomíme, že v Českej republike zače byť účnný aj zákon č165/2012 Sb., kapitola VIII na podporu decentrálnych energetických zdrojov, potom sa dá predpokladať vznik ďalších nových tisícov pracovných miest.

V čase krízy náš západný sused investuje do budúcnosti a vytvorí desaťtisíce pracovných miest na veľa rokov. Naši susedia energetickým programom s podporou štátu znížia energetickú náročosť budov, a decentrálnymi zdrojmi vylepšia energetickú bezpečnosť krajiny. Jednoduché. Ako facka.

Ak by takýto program mal podporu aj na Slovensku, desaťtisíce pracovných miest s dlhodobou udržateľnosťou by logicky znížili vysokú nezamestnanosť. Navyše program by mal nefalšovanú podobu výhod sociálneho štátu. Ak by sa tak stalo, desaťtisíce obyvateľov  by nemuseli odchádzať od svojich rodín za prácou do zahraniča, viac by sa nakupovalo v obchodoch (zvýšila by sa spotreba) a lepšie by boli využívané služby. Viac eur zarobených doma by znamenalo viac eur odvedených na daniach. A viac eur na daniach zasa prinesie viac eur napríklad pre učteľov a lekárov…

Ak by sa tak stalo, potom by o niekoľko rokov naša krajina mala vyššiu energetickú bezpečnosť, v zateplených budovách a domoch by nebolo treba platiť toľko za plyn a elektrinu. Ak by sa tak stalo, potom by platilo – energeticky menej náročný život rodín a firiem, znamená aj silnejší štát. A v konečnom dôsledku aj lepšie politické vyhliadky vládnucej politickej strany – vrátane sociálneho programu. (Mimochodom, možno veľmi dlho nebudeme mať v parlamente taký vysoký počet poslancov jednej strany, ktorí rýchlo dokážu presadiť zákon).

Lenže, ak by sa tak stalo, to by sme asi nemohli žiť na Slovensku. Alebo mohli?

Ján Štepita

Zdielať článok

Súvisiace správy

Slnko svieti aj v časoch krízy

Uverejnené na 04 marca, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár