Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_2/a/7/a7814e45-3a97-4ec3-9a24-a465b699a474/privatnaenergia.sk/web/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/fs/package.module.fs.php on line 263
Televízny Džejár propagoval slnečnú energiu | Privátna energia

Televízny Džejár propagoval slnečnú energiu

11/25/2012

|

Posted In:

Televízny Džejár propagoval slnečnú energiu

Spolu s hercom Larrym Hagmanom odišiel do hereckého neba aj predstaviteľ známeho „Džej ára“, ktorého stelesňoval v seriáli Dallas. Menej je o Hagmanovi známe, že bol nadšeným propagátorom slnečnej energie.

Larry Hagman sa narodil 21. septembra 1931. V istom období trpel závislosťou od alkoholu, pre ktorú v roku 1995 podstúpil transplantáciu pečene.

Hoci v skutočnosti bol jeho J. R. Ewing z rodinnej ságy Dallas zápornou postavou, v skutočnosti bol priateľským a vtipným človekom. A hoci seriálová rodina Ewingovcov, ako sa v Texase patrí, podnikala v ropnom biznise, Hagman propagoval využívanie solárnej energie.

V roku 2010 účinkoval so známym výrokom „Shine, baby, shine!“ v reklamnej kampani nemeckej spoločnosti SolarWorld. Kampaň vyzývala Američanov, aby využívali progresívne fotovoltické technológie šetriace životné prostredie a zodpovedajúce technickým a laboratórnym štandardom.

„Slnko je nevyčerpateľným zdrojom energie,“ hovoril Hagman. „Keď vyčerpáme zásoby ropy, ocitneme sa naozaj v úzkych – kolaps civilizácie odhadujem asi o 15 až 20 rokov.“

Hagman nielen dlhodobo propagoval obnoviteľné zdroje, ale sám využíval solárnu energiu vo svojej rezidencii na severe Los Angeles. A veril, že je majiteľom najväčšej strešnej fotovoltickej inštalácie v USA.

Ako člen predstavenstva sa angažoval v nadácii Solar Electric Light, ktorá darovala fotovoltické panely s výkonom 100 kW haitským nemocniciam.

„Som šťastný, že môžem žiť v Kalifornii, kde je dostatok slnka,“ tvrdil herec Larry Hagman, ktorý ako 81-ročný podľahol v piatok 23. novembra rakovine.

Larry Hagman ako ho poznáme z Dallasu

Larry Hagman ako ho poznáme z Dallasu

Hagmanov dom v Kalifornii

Hagmanov dom v Kalifornii

Zdielať článok

Súvisiace správy

Slnko na streche

Uverejnené na október 23, 2014

Letný tábor Energy Busters: Do videnia o rok!

Uverejnené na september 24, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár