Starosta New Yorku: Prezident má brať vážne klimatickú zmenu

11/04/2012

|

Posted In:

Starosta New Yorku: Prezident má brať vážne klimatickú zmenu

Hurikán Sandy si vyžiadal astronomické škody a obete na životoch. Zdá sa však, že ničivý prírodný živel, ktorý paralyzoval život v New Yorku, New Jersey a v ďalších častiach atlantického pobrežia, vstúpil aj do americkej politiky.

Svoju silu totiž hurikán ukázal len pár dní predtým, ako budú američania voliť svojho prezidenta. Veľmi jednoznačný signál vyslal starosta zničeného New Yorku Michael R. Bloomberg.

„Devastácia, ktorú hurikán Sandy priniesol do New Yorku a na veľkú časť severovýchodu – v podobe stratených životov, domovov a zničených obchodov – sa nepochybne premietne aj  to utorkových prezidentských volieb,“ píše M. Bloomberg.

„Záplavy a požiare, ktoré sa prehnali cez naše mesto za sebou zanechali deštrukciu, ktorá bude vyžadovať roky na obnovu a na rekonštrukčné práce. V krátkodobom horizonte musíme rátať s tým, že metro bude čiastočne mimo prevádzky a mnoho obyvateľov mesta či podnikov stále ešte nemá energiu. Len za 14 mesiacov nás donútili dva hurikány opustiť obydlia – niečo podobné vedenie mesta nikdy v minulosti neurobilo. Ak to má predstavovať trend, potom ide o trend jednoducho neudržateľný.

Naša klíma sa mení. Nárast prejavov extrémneho počasia, ktoré sme zažili v New Yorku a po celom svete, môže ale nemusí byť výsledkom klimatickej zmeny. Riziko, ktoré však klimatická zmena predstavuje – vzhľadom na devastáciu, ktorú sme v minulých dňoch zažili – by malo napriek tomu donútiť všetkých zvolených lídrov okamžite konať.“

 

New York ide príkladom

„Tu, v New Yorku, nám náš komplexný plán pre udržateľný rozvoj – PlaNYC – pomohol znížiť uhlíkovú stopu mesta o 16 percent len v priebehu za päť rokov, čo je ekvivalent odstránenia uhlíkovej stopy mesta dvojnásobne väčšieho ako je Seattle,“ tvrdí M. Bloomberg.

Inými slovami, New York znížil emisie do takej miery, ako by mesto dvojnásobne väčšie než Seattle celkom prestalo produkovať skleníkové plyny. Zapojil sa tiež do programu C40 Cities Climate Leadership Group – partnerstva medzi mnohými najväčšími svetovými mestami. Z Európy sa do projektu zapojilo sedemnásť miest od Amsterdamu cez Berlín, Madrid, Londýn či Varšavu až po Moskvu. Ako pripomína Bloomberg, vedenia týchto miest podnikajú kroky aj keď národné vlády nekonajú.

„Nemôžeme však konať sami,“ konštatuje ďalej M. Bloomberg. „Potrebujeme vedenie z Bieleho domu – a za posledné štyri roky, urobil prezident Barack Obama zásadné kroky na zníženie našej uhlíkovej spotreby, vrátane stanovenia vyšších noriem pre účinnosť osobných a nákladných automobilov. Jeho administratíva tiež prijala prísnejšie kontroly emisií ortuti, ktoré pomôžu zastaviť najšpinavšie uhoľné elektrárne, ktoré odhadom zabijú 13-tisíc Američanov ročne. (Ide o snahu, ktorú som podporil prostredníctvom svojej filantropie.)

 

Romney vs. Obama

Mitt Romney má tiež svoju históriu boja proti klimatickej zmene. Ako guvernér štátu Massachusetts podpísal regionálny plán emisných kvót a obchodovania s nimi, ktorý znížil produkciu oxidu uhličitého o 10 percent pod úroveň roku 1990. ‚Benefity tohto plánu budú mať dlhodobý charakter a enormný prínos pre naše zdravie, naše hospodárstvo, našu kvalitu života, našu krajinu. Ide o akcie, ktoré môžeme a musíme urobiť teraz, ak nechceme mať výčitky svedomia, keď bude odovzdávať naše dočasné vedenie tejto Zeme ďalšej generácii,‘ napísal Mitt Romney v tej dobe.

Nemohol mať väčšiu pravdu. Ale od tej doby obrátil svoje smerovanie a opustil emisný program, ktorý kedysi podporoval. Táto otázka je príliš dôležitá. Potrebujeme rozhodné vedenie na národnej úrovni pre posun Ameriky a celého sveta dopredu. Verím, že Mitt Romney je dobrý a slušný človek, a mohol by priniesť cenné obchodné skúsenosti do Oválnej pracovne. Chápe, že Amerika bola postavená na sľube rovnosti príležitostí, nie rovnosti výsledkov. V minulosti tiež urobil rozumné rozhodnutia v oblasti imigrácii, nelegálnych zbraní, práva na potrat a zdravotnej starostlivosti. Romney sa však od všetkých odklonil. Ak by sa uchádzala o prezidenta verzia Mitta Romneyho z rokov 1994 alebo 2003, hlasoval by som pravdepodobne za neho.“

V konečnom dôsledku Bloomberg vystavuje tvrdej kritike aj Obamu – pre prístup k iným politickým otázkam. „Keď vstúpim do volebnej miestnosti, myslím na svet, ktorý chcem prenechať svojim dvom dcéram a na hodnoty, ktoré sú pre to potrebné,“ hovorí starosta New Yorku Michael Bloomberg. „Kandidáti oboch strán na prezidenta ponúkajú rôzne vízie o tom, kde chcú viesť Ameriku. Jeden vidí zmenu klímy ako naliehavý problém, ktorý ohrozuje našu planétu, druhý nie. Chcem, aby prezident bral na vedomie vedecké dôkazy a aby nadradil zápas s rizikami nad volebnú politiku.“

Prezidenti USA Bill Clinton a Ronald Reagan dokázali podľa Bloomberga dosiahli úspechy aj v čase, keď ich strany nemali väčšinu v kongres. Rovnaká príležitosť sa ponúka Obamovi, ak bude načúvať ľuďom z oboch politických táborov. „Môže naplniť nádeje, ku ktorým inšpiroval pred štyrmi rokmi a viesť krajinu k lepšej budúcnosti mojich i vašich detí. To je dôvod, pre ktorý ho budem voliť,“ hovorí starosta New Yorku Michael R. Bloomberg.

Zdielať článok

Súvisiace správy

Slnko svieti aj v časoch krízy

Uverejnené na 04 marca, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár