Aj jeseň bola nadpriemerne teplá

11/26/2012

|

Posted In:

Aj jeseň bola nadpriemerne teplá

Ráno hmlisto, na obed tak isto a večer tma. Ošúchaný vtip akoby sa v týchto dňoch stal realitou. Už niekoľko týždňov pretrváva hmlisté a vlhké počasie navyše s minimom denného svitu. Zato však s relatívne vysokými teplotami.

„Súčasná inverzia je normálna, v novembri sa vyskytuje veľmi často. Sú však aj roky, keď inverzné počasie pretrváva aj počas väčšej časti zimy.“ konštatuje klimatológ Pavel Matejovič.

Čo je však zaujímavé, hoci už na dvere klope december, nezaznamenali sme zatiaľ klasické zimné počasie a dokonca ani obvyklé ranné mrazy. Iba na dva dni potešil sneh obyvateľov Slovenska, a dokonca aj vyššich polôh Bratislavy, v závere posledného októbrového víkendu. Odvtedy prevláda vlhko, teplo, tma – asi tak by sa dal charakterizovať celý november.

Potvrdzuje sa tak prognóza klimatológov Milana Lapina, Pavla Matejoviča a Jozefa Pecha, podľa ktorej tohtoročná jeseň skončí ako teplotne nadpriemerná. Ale nielen to. „November bude oproti pôvodným predpokladom ešte teplejší.“ hovorí Pavel Matejovič. „Priemerná teplota novembra je na základe dlhodobých pozorovaní na juhozápade Slovenska 4 až 5 °C. Výraznejšie ochladenie bolo prechodne pozorované len na konci októbra, keď sa aj v nížinách vyskytlo sneženie. Po väčšiu časť jesene však boli teploty nad dlhodobým priemerom.“

Po nadpriemernom lete teda nasledovala nadpriemerne teplá jeseň. Pritom podľa štatistík práve jesenné mesiace patria k tým, ktoré sa otepľujú najmenej. Presnejšie, kladné odchýlky priemerných teplôt oproti dlhodobému normálu sú napríklad v Hurbanove najmenej výrazné práve v septembri (0,4 °C), októbri (0,6 °C), novembri (0,4 °C) a v decembri (0,2 °C). Podobný trend však merania potvrdzujú aj na severe Slovenska, v Liptovskom Hrádku. Naopak, v januári je, naopak, odchýlka najvyššia – oproti priemeru je teplejší o 1,4 °C (Hurbanovo) prípadne až 1,5 °C (Liptovský Hrádok).

Konštatovania odborníkov potvrdzuje aj osobná skúsenosť. V rokoch 1993 alebo 1995 sa už v novembri vyskytlo obdobie so zimným počasím, teda so snehom a teplotami v noci i cez deň pod bodom mrazu.V roku 1995 sa zima začala už v novembri a vydržala s krátkymi prestávkami až do jari.

Ako predpokladali aj predpovede počasia, zmena prišla v závere týždňa. Počas víkendu sa ochladilo – a ako modely naznačujú, zimné počasie so zápornými teplotami v noci, ale vo vyšších polohách a na severe aj cez deň, by malo vydržať dlhšie. Zdá sa, že spolu s prvými decembrovými dňami do našich zemepisných šírok vstúpila aj zima.

Zdielať článok

Súvisiace správy

Kalamita sa ešte môže zopakovať

Uverejnené na 01 februára, 2013

Čaká nás najväčšia zima v decembri?

Uverejnené na 06 decembra, 2012

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár