Obnoviteľné zdroje v Nemecku vyvolali politický spor

11/22/2012

|

Posted In:

Obnoviteľné zdroje v Nemecku vyvolali politický spor

Obnoviteľné zdroje energie sú príčinou sporov v nemeckej vláde. Celkové náklady na podporu zelenej energie sa v Nemecku šplhajú až do výšky 20,36 miliardy eur ročne. A premietajú sa aj do čoraz vyššej ceny za elektrinu pre koncového spotrebiteľa.

V súčasnosti predstavuje cena elektriny pre spotrebiteľa v Nemecku asi 25 centov za kilowatthodinu. Z toho až 3,6 centu tvorí prirážka smerujúca na podporu zelenej energie. Štyri nemecké distribučné spoločnosti si výšku tohto poplatku stanovili pre budúci rok až na 5,28 centa, čo je o 47 percent viac než dnes.

Nemecko má už dnes tretie najvyššie ceny za elektrickú energie v Európskej únii po Dánsku a Cypre. Priemerná domácnosť zaplatí za elektrinu ročne 900 eur a po plánovanom zvýšení to bude až 970 eur, z čoho asi 150 eur smeruje na podporu obnoviteľných zdrojov. Negatívny dopad ešte viac zvýraznili výnimky pre veľké spoločnosti.

 

Blížia sa voľby

Nárast cien za energie znepokojuje nemeckých politikov tým skôr, že sa blížia budúcoročné voľby. Politici Merkelovej kabinetu hľadajú spôsob ako bojovať proti negatívnym náladam voličov vyvolaných aj vysokými účtami.

Nemecký minister hospodárstva Philipp Röslerchce znížiť federálnu daň z elektriny, aby zabránil ďalšiemu nárastu cien. Obnoviteľné zdroje v Nemecku podľa viacerých politikov dospeli a je čas, aby sa tomu prispôsobil aj systém dotácií. Ako tvrdí Michael Fuchs, šéf poslaneckej frakcie CDU v nemeckom parlamente, ak má niekto 25-percentný podiel na trhu, treba s ním podľa toho aj zaobchádzať.

Minister životného prostredia Peter Altmeier ešte v októbri predstavil plán zásadnej reformy podpory obnoviteľných zdrojov energie. Jeho súčasťou je na jednej strane cieľ, aby tieto zdroje dosiahli až 25-percentný podiel v energetickom mixe krajiny. Do roku 2030 má ich podiel narásť dokonca na 35 percent.

Na druhej strane zámer ráta aj s obmedzením dotácií pre energiu zo slnka, vetra a z biomasy. Tie sa zvyšujú už od roku 2004, odkedy vláda garantuje minimálne výkupné ceny pre tieto energetické zdroje. Plán chce obmedziť výšku dotácií, keď výrobná kapacita dosiahne určitý stanovený objem. Rovnako počíta s bezplatným poradenstvom v oblasti energetických úspor. Na margo svojho kolegu Röslera, ktorý chce znížiť daň za enerigu, Altmeier hovorí: „Jeho návrh ma zatiaľ nepresvedčil.“

 

Alarmujúca situácia?

Altmeier tvrdí, že krajina potrebuje čas na to, aby diskutovala o prípadnom obmedzení dotácií pre obnoviteľné zdroje energie. Nový návrh zákona chce predložiť po rokovaniach so zainteresovanými partnermi, čiže po máji 2013.

Podľa Philippa Röslera však takýto postup neodráža naliehavú potrebu urobiť potrebné kroky. „Musíme konať teraz,“ tvrdí Rösler a situáciu vzhľadom na možný nárast cien označuje za alarmujúcu. Tvrdí, že novú legislatívu treba prijať tak rýchlo, ako sa len dá a odvoláva sa pritom na návrh, ktorý jeho strana predložila v septembri.

Ako však tvrdí Jürgen Trittin, podpredseda Strany zelených, Rösler by mal namiesto obvinení na adresu obnoviteľných zdrojov energie zrušiť napríklad neopodstatnené výnimky pre rôzne spoločnosti do bánk až po bitúnky.

Výskumné centrum pre obnoviteľné zdroje označilo politickú diskusiu o cenách energií za krátkozrakú, keďže v strednodobom horizonte do roku 2050 ušetrí Nemecko 570 miliárd eur vyradením atómových elektrární z prevádzky. „Súčasné investície do obnoviteľných zdrojov energie sa vyplatia a v dohľadnom čase budú mať pozitívny dopad,“ konštatuje centrum.

Zdielať článok

Súvisiace správy

Slnko na streche

Uverejnené na 23 októbra, 2014

Letný tábor Energy Busters: Do videnia o rok!

Uverejnené na 24 septembra, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár