Jedna strana mince

11/15/2012

|

Posted In:

Jedna strana mince

Energetická bezpečnosť krajiny stojaca iba na centrálnom zásobovaní elektrickou energiou v skutočnosti žiadnou bezpečnosťou nie je. Stačí kalamita, búrka, vietor, ktorých pribúda a dotyk človeka s realitou a s reálnou bezpečnosťou distribučnej sústavy je naozaj mrazivý. Prinajmenšom v zime a v treskúcich mrazoch, keď sa človek bez elektrickej energie stáva vyhnancom vo vlastnom dome.

Kde je v tej chvíli energetická bezpečnosť štátu? Štát sú ľudia, ktorých navonok reprezentujú nimi volení politici. Kto z nich, voličov i politikov, dokáže garantovať, že hrozba blackoutu je navždy zažehnaná? S istotou, ako dôsledok nestálosti počasia, budú pribúdať kalamitky a kalamity, lokálne prietrže, silné vetry a malé tornáda. Nie, nielen ďaleko od našich hraníc, ale aj na našom území. Tento trend len veľmi ťažko úradnícke či ministerské rozhodnutia zastavia, ba čo viac, nedokážu garantovať energetickú bezpečnosť krajiny. Na jednej strane slová o bezpečnosti a na druhej strane realita odhaľujúca zraniteľnosť distribučných sústav neboli zrejme nikdy tak obnažené, vyvolávajúce množstvo zásadných otázok.

Rakúska republika má už niekoľko rokov program priamej podpory decentralizovaných energetických zdrojov. Česká republika k niečomu podobnému pristúpi od začiatku roka 2013. V obidvoch krajinách je podpora decentralizovaných energetických zdrojov garantovaná zákonmi.

Decentralizovaný energetický zdroj je taký zdroj energie, ktorý vyrába energiu pre vlastnú spotrebu domu, budovy a keď mu energia zostane, môže ju na základe zákona predať do distribučnej siete – ako zvyškovú energiu. Žiaľ na Slovensku takýto zákon pre podporu decentralizovaných energetických zdrojov nemáme. A podľa dostupných informácií  sa niečo také ani nechystá.

Aj laik pochopí, že v krajinách, kde existuje podpora centrálnych a aj decentralizovaných energetických zdrojov, kde energetický mix smeruje k vyrovnanej bilancii a k vyváženosti medzi tradičnými a obnoviteľnými zdrojmi, je a bude energetická bezpečnosť krajiny silnejšia. Je to tak preto, lebo centrálnych zdrojov je dosť a malých, drobných decentralizovaných energetických zdrojov ešte viac. Na Slovensku máme opačný trend – ak odoberáte z distribučnej sústavy málo, zaplatíte viac. Je zrejmé, že je to pozostatok z minulej doby centrálnej ekonomiky.

Európa nemá na výber, aj preto, aby bola viac konkurencie schopná – musí smerovať k znižovaniu energetickej náročnosti. To je jedna strana mince týkajúca sa centrálnych energetických zdrojov (sústav). Na druhej strane mince ležia decentralizované zdroje.

Príbeh Slovenska na druhej strane mince sa ešte ani nezačal – zatiaľ tu máme len jednu stranu. Či skôr odvrátenú stranu mesiaca. Dokedy?
Ján Štepita

Zdielať článok

Súvisiace správy

Šetrenie otvára priestor pre energetické služby

Uverejnené na 04 decembra, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár