Homo sapiens – človek vypnutý, zhasnutý, zraniteľný

11/01/2012

|

Posted In:

Homo sapiens – človek vypnutý, zhasnutý, zraniteľný

Vyčíňanie amerického hurikánu Sandy opäť potvrdilo, aká zraniteľná je naša technická civilizácia. Prírodný živel je pre človeka silný súper.

Hurikány v oblasti Atlantiku podobne ako tajfúny v Tichomorí predstavujú tropické cyklóny príznačné pre subtropické zemepisné šírky. Pre našu oblasť sú typické mimoriadne silné búrky či víchrice. Len pre zaujímavosť, konkrétne na Slovensku namerali aj vyššiu rýchlosť vetra a aj intenzívnejšie zrážky než pri hurikáne Sandy – v porovnaní s tropickými cyklónami však poveternostné extrémy u nás nie sú natoľko vytrvalé.

V každom prípade je zjavné, že intenzita a aj frekvencia výskytu extrémnych poveternostných javov narastajú vďaka klimatickej zmene. Mimochodom, spomedzi sedemnástich najsilnejších hurikánov v New Yorku (podľa počtu obetí) sa až deväť vyskytlo posledných dvoch desaťročiach. V neďalekom New Jersey dokonca až desať.

Keďže klimatická zmena je do veľkej miery výsledkom pôsobenia antropogénneho faktora, možno konštatovať, že človek svojou činnosťou prispieva k problémom a ťažkostiam, ktorým potom musí čeliť.

Čo z toho pre nás vyplýva?

Po prvé, zodpovedný prístup k budúcnosti nám káže správať sa tak, aby sme zmiernili postup globálneho otepľovania a dôsledky, ktoré tento proces prináša. Inými slovami, znamená to znižovanie produkcie skleníkových plynov a čoraz intenzívnejšie využívanie zelenej energie.

Po druhé, keďže dopady klimatických zmien – a ani vo všeobecnosti extrémne vyčíňanie živlov – nie je možné eliminovať, ostáva len jedna možnosť: premýšľať o tom, ako urobiť človeka odolnejším v tomto smere.

Sprievodným javom podobných kataklizmických situácií je takmer vždy výpadok v zásobovaní elektrickou energiou. Zraniteľné sú zdroje energie (v prípade hurikánu Sandy priamo jadrové reaktory) ale aj distribučné siete. Napokon každý má skúsenosť s poruchami v elektrickom vedení pri obyčajných slovenských búrkach.

V tomto kontexte vyznievajú prorocky slová českého vedca a filozofa Václava Cíleka, že obnoviteľné zdroje energie vytvárajú ostrovy stability. Z ekonomického hľadiska, ale ako sa zdá, aj v krízových situáciách. Majiteľ vlastného zdroja energie či užívateľ takzvaného ostrovného riešenia je menej zraniteľný než bežný spotrebiteľ, ktorému pri silnej búrke alebo inom extrémnom počasí prestane fungovať chladnička, ohrievanie vody, počítač a po vybití baterky aj mobilný telefón – takže sú ohrozené jeho základné potreby a je nielen fyzicky ale aj komunikačne odrezaný od sveta.

Na rozdiel od minulosti energetická sebestačnosť dnes už predstavuje reálnu alternatívu. A zdá sa, že predstavuje alternatívu aj proti nepriazni – politikov aj počasia.

Zdielať článok

Súvisiace správy

Šetrenie otvára priestor pre energetické služby

Uverejnené na 04 decembra, 2014

G-Komponent pôsobí proti záujmom Slovenska

Uverejnené na 19 marca, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

(1) Reader Comment

  1. jsw
    11/02/2012 at 9:22 am

    Ano, aj hurikan Sandy ukazal, ze denectralizovane energeticke riesenia mozu vyrazne pomoct aj v pripade vaznych zivelnych katastrof, kedy elektricka energia je dostupna vsade, kde sa aspon scasti zachovaju fragmenty infrastruktury.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár