Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_2/a/7/a7814e45-3a97-4ec3-9a24-a465b699a474/privatnaenergia.sk/web/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/fs/package.module.fs.php on line 263
Česko chystá transformátor proti nemeckej energii | Privátna energia

Česko chystá transformátor proti nemeckej energii

11/20/2012

|

Posted In:

Česko chystá transformátor proti nemeckej energii

Česká republika chce postaviť obrovský transformátor za 2 miliardy Kč, ktorý by bránil prekenaniu nadbytočnej elektrickej energie v Nemecku do českých distribučných sietí. Podľa ČEPS-u táto energia ohrozuje stabilitu českej siete a mohla by spôsobiť black-out.

Podľa zástupcov Českej elektrizačnej prenosovej sústavy prichádza z Nemecka množstvo elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, predovšetkým fotovoltických a veterných, ktoré ohrozujú bezpečnosť a stabilitu českej siete. Tá by mohla skolabovať a spôsobiť výpadky v zásobovaní elektrinou. S podobným problémom zápasili pred niekoľkými dňami v samotnom Nemecku. V Mníchove 15. novembra ostalo bez prúdu 450-tisíc ľudí.

Česká sieť je dimenzovaná na kapacitu 1000 maximálne 1700 megawattov. ČEPS bol však v minulom roku nútený zvládnuť prenos až 3500 megawattov.

Množstvo prenášanej elektriny vo všeobecnosti určuje spotreba. „Problém obnoviteľných zdrojov je však v tom, že výroba elektriny sa pri nich nedá regulovať. Veterníky sa otáčajú, keď fúka vietor, neriadia sa spotrebou,“ hovorí šéf ČEPS Vladimír Tošovský. Prebytky energie potom preťažujú prenosovú sústavu.

Konkrétne českú sieť zaťažuje elektrina, ktorú vyrábajú veterné parky na severe Nemecka. Práve počas veterných dní pociťuje distribučná sústava nápor. Ďalším faktormi sú nárast počtu fotovoltických zdrojov, odstavovanie jadrových elektrární a medzinárodné obchodovanie s energiou. Najväčšie preťaženie v minulom roku zaznamenal ČEPS od 25. novembra do 16. decembra.

Zaujímavé je, že ešte začiatkom roka zástupcovia ČEPS ale aj vlády výstavbu transformátora odmietali. Tošovský túto možnosť označil za krajné riešenie aj s ohľadom na fakt, že by sa dvojmiliardová investícia premietla do koncových cien elektriny pre spotrebiteľa, hoci nárast by nebol nijako dramatický – poplatky za prenos tvoria asi 4 percená z ceny energie.

Budovanie zariadenia, ktoré by odpojilo českú sieť od nemeckej, odmietal aj český premiér Petr Nečas. Prostriedky chcel investovať skôr do posilnenia českej siete. „V nasledujúcich dvoch rokoch investujeme do posilnenia siete asi dve miliardy eur, aby bola schopná zvládnuť nielen obnoviteľné zdroje v Českej republike, ale aj mimo nej,“ povedal premiér na energetickom kongrese v Drážďanoch začiatkom roka.

Podľa českých Lidových novín sa však už začalo s prípravou projektu a výberového konania na výstavbu transformátora. Ten by mal začať pracovať až v rokoch 2016 alebo 2017 a umiestnený bude neďaleko mestečka Kadaň na severe Čiech. Vlastnú sústavu smerom zo severu na juh chce posilňovať aj Nemecko, pretože podobný problém s jeho energiou má nielen Česká republika ale aj Poľsko, ktoré už na hraniciach vybudovalo dva transformátory.

Zdielať článok

Súvisiace správy

Slnko na streche

Uverejnené na október 23, 2014

Letný tábor Energy Busters: Do videnia o rok!

Uverejnené na september 24, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár