Budúcnosť zmení život v mestách

11/29/2012

|

Posted In:

Budúcnosť zmení život v mestách

Na Slovensku by sa mala zmeniť legislatíva v oblasti využívania solárnej energie a Bratislava by sa mala zapojiť do medzinárodného projektu Solar cities. Aj takéto názory zazneli na konferencií Mesto v roku 2112, ktorá sa začala v Bratislave.

Podujatie sa 29. a 30. novembra 2012 uskutočnilo v Bratislave. Jeho súčasťou bola aj diskusia o klimatickej zmene, energetickej budúcnosti miest a obnoviteľných zdrojoch energie.

Hosťom konferencie bol aj Matthias K. B. Lüdeke, výskumný pracovník z Inštitútu pre výskum dopadu klimatických zmien v Postupimi. Vo svojom vystúpení prezentoval ukážku možného vývoja zmeny teplôt v Európe, kde sa názorne určité severské mestá, napríklad Oslo alebo Štokholm, dostali na klimatickú úroveň španielskych miest Barcelony či Madridu.

Rovnako upozornil na rôzne klimatické scenáre – vyplýva z nich, že aj keby ľudstvo v tomto okamihu prestalo produkovať skleníkové plyny, atmosféra by sa pravdepodobne aj naďalej otepľovala, samozrejme menej výrazne než v prípade, že sa emisie neznížia. „Nie všetky formy klimatických zmien sa dajú zvládnuť. Ak sa nevytvoria určité dohody na medzinárodnej úrovni, môžu nastať katastrofálne dôsledky,“ povedal Matthias  Lüdeke.

Na Slovensku sa využívaním zelenej energie zaoberá Ústav ekologickej a experimentálnej architektúry Fakulty architektúry Slovenskej Technickej Univerzity. Profesor Robert Špaček so svojimi doktorandmi prezentovali štúdiu s názvom Dve stratégie udržateľnosti venovanú energetickej kooperatívnosti sídel. Vyplýva z nej okrem iného predpoklad, že určité celky mesta budú z hľadiska energie „plusové“ a iné v ich blízkosti „mínusové“ t. j. dotované energiou z plusových (mínusové budú napríklad historické štruktúry).

Výsledkom prieskumu, ktorý sa zaoberá hlavne fotovoltaikou a solárnou energiou, bola napríklad štúdia v Bardejove. Z nej vyplýva, že keby na všetkých strechách mesta boli umiestnené fotovoltaické články, zabezpečili by sa 2/3 celkovej spotreby energie mesta.

Rozumnejšie získavanie aj využívanie energie v budúcnosti nepochybne ovplyvní tvár miest, v ktorých už do roku 2030 bude žiť asi 5 miliárd ľudí z celkovej svetovej populácie. Čoraz väčšia hustota osídlenia, ale aj klimatická zmena a dôsledky z nej vyplývajúce, budú žiadať od človeka nové riešenia – ak má byť jeho život nielen znesiteľný, ale aj zmysluplný.

(l)

Zdielať článok

Súvisiace správy

Šetrenie otvára priestor pre energetické služby

Uverejnené na 04 decembra, 2014

Slnko na streche

Uverejnené na 23 októbra, 2014

Letný tábor Energy Busters: Do videnia o rok!

Uverejnené na 24 septembra, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár