Zelená energia je šanca pre elektroniku

10/31/2012

|

Posted In:

Zelená energia je šanca pre elektroniku

Elektronika pre inteligentné siete a obnoviteľné zdroje energie bude dôležitou hybnou silou pre európsky elektronický priemysel. Tvrdí to Takashi Nagasawa, prezident spoločnosti Toshiba Electronics Europe.

Rastúca populácia, rastúce ceny paliva, čoraz viac vyčerpané prírodné zdroje a potreba minimalizovať emisie skleníkových plynov – to všetko znamená, že pre trvalo udržateľnú budúcnosť je životne dôležité znižovať spotrebu energie a hľadať alternatívne zdroje energie.

Na jednej strane zvýšená závislosť na elektronike prispieva k nášmu dopytu po energii. Na strane druhej však práve elektronika drží kľúč k lepšiemu hospodáreniu s energiou a k využívaniu obnoviteľnej energie. Pre európske odvetvie elektroniky je dôležitý vývoj inteligentných sietí a inovatívne technológie súvisiace so „zelenou energiou“.

Príkladom je inteligentné meranie energetickej spotreby. Základný merač môže zobrazovať v reálnom čase spotrebu energie, poskytovať súhrn spotreby vrátane nákladov a upozorniť spotrebiteľov na obdobia špičiek či obdobia lacnejšej energie. No sofistikovanejšie merače pridávajú zariadenia pre diaľkové zapnutie, vypnutie a ovládanie spotrebičov cez web.

Jadrom všetkých inteligentných meračov sú vstavané systémy, ktoré musia zabezpečiť funkčnosť, metrologický dizajn, ktorý spĺňa zákonné povinnosti pre presnosť, integrácia LAN a WAN pripojení, alebo usporiadanie displeja. Samozrejme tak, aby ich prevádzka bola efektívna a aby výhody neprevážila zvýšená energetická náročnosť samotných meračov.

Pokiaľ ide o obnoviteľné zdroje energie, odhady Eurostatu ukazujú, že 12,4 % z celkovej spotreby energie v v súčasnosti pochádza z obnoviteľných zdrojov. A s cieľom EÚ dosiahnuť výšku 20 % do roku 2020, je zrejmé, že práve toto odvetvie ponúka veľké príležitosti pre inteligentné aplikácie elektroniky. A čo viac, energie pochádzajúce z obnoviteľných zdrojov sú hnacími silami pre inovatívne riešenia v oblasti skladovania energie a môžu „stabilizovať“ inteligentné siete vystavené vstupom s čoraz väčšou mierou fluktuácií energie.

Spoločnosť Toshiba je zapojená do rôznych európskych tzv. „smart community“ projektov či projektov ostrovných riešení napríklad v Lyone alebo v Bristole vrátane iniciatívy energetickej sebestačnosti ostrova Isle of Wight na juhu Veľkej Británie.

Zdielať článok

Súvisiace správy

Šetrenie otvára priestor pre energetické služby

Uverejnené na 04 decembra, 2014

Slnko na streche

Uverejnené na 23 októbra, 2014

Letný tábor Energy Busters: Do videnia o rok!

Uverejnené na 24 septembra, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár