Štát opäť hovorí o nebezpečnej energii

09/14/2012

|

Posted In:

Štát opäť hovorí o nebezpečnej energii

Obnoviteľné zdroje energie – a menovite slnečná či veterná – ohrozujú stabilitu elektrickej siete, ale aj peňaženky občanov a štátny rozpočet. Asi takéto aktuálne posolstvo dostali občania od Ministerstva hospodárstva SR či Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy. Zástupcovia fotovoltického priemyslu však štátu odkazujú: Fotovoltika nie je nadávka!

Podľa údajov ministerstva hospodárstva sú na Slovensku slnečné elektrárne s celkovým inštalovaným výkonom 512 megawattov. V minulom roku vyrobili 310 gigawatthodín elektrickej energie čo predstavuje podiel 1,1 percenta z celkovej výroby.

MH SR však zároveň varuje pred nepredvídateľným vplyvom týchto zdrojov na sieť. „Celkový okamžitý výkon slnečných elektrární dosahoval v lete maximálne výšku okolo hodnoty 300 megawattov. Pri letnom zaťažení na úrovni 2 500 megawattov je to približne 12 % zo zaťaženia. Slnečné elektrárne sú zdroje, ktoré vzhľadom na závislosť od slnečného svitu vyvolávajú ďalšie nároky na zabezpečenie rezervného výkonu,” tvrdí ministerstvo.

Podľa rezortu hospodárstva pri slnečných elektrárňach je dôležitá presná predikcia ich výroby v závislosti od počasia, pretože nepredvídané náhle výkonové zmeny slnečných elektrární súvisiace s oblačnosťou môžu vyvolať v určitých obdobiach aktiváciu rezervného výkonu zdrojov elektriny iných technológií.

 

Nebezpečná energia?

Ešte ďalej zašla Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS), ktorá prevádzkuje prenosovú sústavu. Slnečné ale aj veterné elektrárne považuje za nestabilné zdroje s veľkou fluktuáciou výroby. Preto ich už dávnejšie zaradila medzi tzv. nepredikovateľné obnoviteľné zdroje elektriny (NOZE).

Podľa prenosovej sústavy nekontrolovateľná výstavba veterných či slnečných elektrární na Slovensku môže ohroziť prevádzkovú bezpečnosť a spoľahlivosť prenosovej elektrizačnej prenosovej sústavy a môže naštartovať neudržateľný, vopred neodhadnuteľný tlak na nárast koncových cien elektriny pre koncových spotrebiteľov na území SR, prípadne neriešiteľný tlak na štátny rozpočet”.

Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu (SAPI) prijala tieto tvrdenia s údivom a znepokojením. „Myslíme si, že voči tomuto nezmyselnému tvrdeniu netreba ani protestovať, pretože ho automaticky vyvracia niekoľko skutočností,“ hovorí výkonná riaditeľka SAPI Veronika Galeková. „Predovšetkým nás prekvapuje, že nám zástupcovia SEPS nedokázali ani na opakované žiadosti dať k dispozícii žiadne relevantné informácie o vplyve fotovoltiky na prenosovú sústavu.

SAPI o tieto informácie žiadala už od minulého roka, odpoveďou však boli podľa Veroniky Galekovej tvrdenia, že sa fakty ešte posudzujú, vyhodnocujú, konzultujú… Presné údaje producenti nepoznajú vlastne od okamihu, keď začali pripájať prvé solárne zdroje. „Verejnosti sa odrazu prezentujú s tendenčným komentárom, že využívanie slnečnej energie má škodlivý vplyv. S tým jednoducho nemôžeme súhlasiť,“ dodáva výkonná riaditeľka SAPI.

 

Nepredikovateľné zdroje

Čo je však ešte podstatnejšie – ak sa podľa údajov ministerstva hospodárstva podieľajú slnečné elektrárne na Slovensku 1,1 percentom z celkovej výroby, ponúka sa logická otázka, či takýto podiel môže naozaj mať negatívne dopady na prevádzku siete alebo spôsobovať zdraženie elektriny či dokonca tlak na štátny rozpočet!

Rovnako sa treba pýtať ako sa s týmito vplyvmi vyrovnávajú v Nemecku, Taliansku a v ďalších krajinách, kde je podiel energie z obnoviteľných – a menovite aj zo solárnych zdrojov – niekoľkonásobne vyšší a predpokladá sa, že bude v ďalších rokoch výrazne rásť.

Takzvaná „nepredikovateľnosť“ čiže nepredvídateľnosť solárnych či veterných elektrární je argument, ktorý neobstojí ani z odborného hľadiska. Ich činnosť a vplyv sa dnes dajú predpovedať rovnako presne, ako sa dá predpovedať počasie. Nie je preto dôvod zaraďovať tieto zdroje do akejsi menejcennej kategórie „nepredikovateľných obnoviteľných zdrojov energie“, ktorú zrejme okrem Slovenska nikde inde vo svete nepoznajú…

SAPI je presvedčená, že slnečná energia predstavuje obrovský potenciál – je to energia čistá a vďaka technologickému pokroku dokáže čoraz viac konkurovať ostatným zdrojom. „Možno práve obchodné záujmy a strach o stratu monopolného postavenia sú dôvodom, prečo sme svedkami vytrvalej snahy očierňovať slnečnú energiu, strašiť ňou občanov a zavádzať verejnú mienku,“ tvrdí výkonná riaditeľka SAPI Veronika Galeková. „Fotovoltika je možno cudzie a pre niekoho aj ťažko zrozumiteľné či vysloviteľné slovo. Rozhodne však nesúhlasíme s tým, aby sa na Slovensku používalo ako nadávka.“

Zdielať článok

Súvisiace správy

Slnko na streche

Uverejnené na 23 októbra, 2014

Letný tábor Energy Busters: Do videnia o rok!

Uverejnené na 24 septembra, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár