Revolúcia?

09/02/2012

|

Posted In:

Revolúcia?

Priehradu vo Vranove nad Dyjí postavili v tridsiatych rokoch predovšetkým ako ochranu proti povodniam, ktoré sa tu často vyskytovali. Samozrejme, druhým poslaním vodného diela bola a ešte stále je výroba elektrickej energie.

Desiata najväčšia priehrada v Českej republike sa stala obľúbeným letoviskom. Zároveň však predstavuje pôsobivú technickú pamiatku. A tiež spomienku na obdobie, keď sa človek snažil prírodu ovládnuť zásahmi obrovských rozmerov.

Rovnako ešte i dnes pretrváva predstava, že je normálne získavať energiu len prostredníctvom gigantických projektov – s gigantickou spotrebou verejných financií a s gigantickým vplyvom na životné prostredie.

Počas prechádzky okolo Vranovskej priehrady či plavby po jej hladine však možno zahliadnuť strechy rekreačných chát vylepšené solárnymi panelmi. Zásobujú svojich majiteľov energiou. Bez hltania verejných financií a bez nivočenia životného prostredia. Plus-mínus hospodárne a ekologicky.

Zdá sa, že bez nadsádzky možno hovoriť o revolúcii. Nielen energetickej – ale aj o revolúcii vo vzťahu človeka a prírody.

Zdielať článok

Súvisiace správy

G-Komponent pôsobí proti záujmom Slovenska

Uverejnené na 19 marca, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár