MONITOR: Prenosová sústava varuje pred solárnymi zdrojmi

09/14/2012

|

Posted In:

Na Slovensku máme slnečné elektrárne s celkovým inštalovaným výkonom 512 megawattov. Vyrobili v minulom roku 310 gigawatthodín elektrickej energie, čo predstavuje 1,1 % z celkovej výroby.

„Technológiou, ktorá zaznamenala v minulom roku výrazný nárast vo výrobe elektriny, boli zdroje elektriny na báze technológie fotovoltického využitia slnečnej energie,“ uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR. „Hoci ročný podiel výroby slnečných elektrární je relatívne malý, v letnom období nie je príspevok výroby zo slnečnej energie zanedbateľný pri pokrývaní zaťaženia Slovenskej republiky.“

Celkový okamžitý výkon slnečných elektrární dosahoval v lete maximálne výšku okolo hodnoty 300 megawattov.

„Pri letnom zaťažení na úrovni 2 500 megawattov je to približne 12 % zo zaťaženia. Slnečné elektrárne sú zdroje, ktoré vzhľadom na závislosť od slnečného svitu vyvolávajú ďalšie nároky na zabezpečenie rezervného výkonu,“ dodalo ministerstvo.

Podľa rezortu hospodárstva pri slnečných elektrární je dôležitá presná predikcia ich výroby v závislosti od počasia, pretože nepredvídané náhle výkonové zmeny slnečných elektrární súvisiace s oblačnosťou môžu vyvolať v určitých obdobiach aktiváciu rezervného výkonu zdrojov elektriny iných technológií.

“V súvislosti s rozvojom výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie bolo vytvorené komunikačné prepojenie s dispečingami regionálnych distribučných sústav na monitoring výroby zo slnečných elektrární v reálnom čase,“ konštatoval rezort hospodárstva.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s., ktorá prevádzkuje prenosovú sústavu, by mala v najbližšom období zverejniť analýzu, ktorá by mala dať odpoveď na otázku ako ďalej s výstavbou slnečných a veterných elektrární na Slovensku.

Prevádzkovateľ prenosovej sústavy považuje slnečné ale aj veterné elektrárne za nestabilné zdroje s veľkou fluktuáciou výroby. Preto ich už dávnejšie zaradila medzi tzv. nepredikovateľné obnoviteľné zdroje elektriny (NOZE).

Podľa prenosovej sústavy nekontrolovateľná výstavba veterných či slnečných elektrární na Slovensku môže ohroziť prevádzkovú bezpečnosť a spoľahlivosť prenosovej elektrizačnej prenosovej sústavy a môže „naštartovať neudržateľný, vopred neodhadnuteľný tlak na nárast koncových cien elektriny pre koncových spotrebiteľov na území SR, prípadne neriešiteľný tlak na štátny rozpočet“.

(spracované podľa agentúry SITA)

Zdielať článok

Súvisiace správy

Medzi ľudí sa rozdelí 100 miliónov

Uverejnené na 16 júla, 2014

G-Komponent pôsobí proti záujmom Slovenska

Uverejnené na 19 marca, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

(6) Readers Comments

 1. jsw
  09/24/2012 at 4:08 pm

  to som zvedavy, aky termin je ten "v najblizsom obdobi" ked SEPS momentalne robi obstrukcie pri ziadostiach u zverejnenie akejkolvek casti studie.

 2. Mino678
  09/27/2012 at 4:42 am

  výsledok inej "štúdie" : ÚSTREDNÁ SPRÁVA CIEST VARUJE PRE NÁKLADNÝMI AJ OSOBNÝMI AUTOMOBILIMI !! To sa môže stať len u nás. A čo tak sa o tie cesty alebo prenosovú sústavu starať a rozvíajť a modernizovať ju. To rovno môžu napísať : Štátna správa varuje pred OBČANMI (led otravujú a stále niečo chcú - no proste hrôza ) No comment. Zase sa vyfarbíme ako poslední zaostalci v celej európe - veď ako vždy v histórii. to u nás bolo vždy len o ovciach a paholkoch. U nás nič nové pod slnkom.

  • kopcsay
   kopcsay
   10/01/2012 at 8:42 pm

   Vďaka - je to veľmi dobré prirovnanie. Žiaľ, pripomína to časy, keď napríklad komunistickí "odborníci" varovali pred kybernetikou ako buržoáznou pavedou.

 3. jsw
  11/02/2012 at 9:27 am

  Dnes existuju nastroje na predikciu vyroby zo slnka na 3 dni dopredu s 98% pravdepodobnostou, to znamena ze maximalna odchylka reality je 2%. To je podla SEPS "Nepredikovatelny zdroj" ? Odporucam panom zo SEPSu obratit sa na CEZ, kde pozitivne skusenosti s kratkodobymi a dlhodobymi predikciami z fotovoltaiky maju. Skor je zarazajuce, ze slovenska!!! firma, ktora zne uspechy na medzinarodonom poli v oblasti predikcie z FV zdrojov je doma akoby neznama. Zeby stale platilo "obuvnikove deti chodia bose" ?

 4. jsw
  03/07/2013 at 12:34 am

  Z dlhodobeho hladiska sa celosvetova energetika restrukturalizuje smerom k velkemu mnozstvu zdrojov roznej velkosti, ktore poskytuju neporovnatelne vyssiu energeticku bezpecnost ako niekolko velkych zdrojov. Tomu sa musia prisposobit aj distribucne siete a prenosove sustavy. Avsak ako sa ma SEPS comukolvek prisposobit, ked investicie na rozvoj su uz niekolko rokov zmrazene a tot nedavno som cital ze tento rok dostal schvaleny balik cca 70 milionov /po dvoch rokoch!/, co nestaci ani na beznu udrzbu, nie to este na rozvoj. Je lahsie pisat zdovodnenia, aku mame pretazenu prenosovu sustavu a nemozeme umoznit rozvoj OZE ako uvazovat a pracovat s viziou postupneho odlahcenia Slovenska od viac ako 90% energetickej zavislosti od zahranicnych zdrojov. Nuz, je iste, ze dlhe trate nemozu bezat amateri

Nechajte odkaz

Pridaj komentár