Francúzi tlmia jadrový biznis. Vyvezú ho na Slovensko?

09/22/2012

|

Posted In:

Francúzi tlmia jadrový biznis. Vyvezú ho na Slovensko?

Premiér Fico pozval na návštevu Slovenska svojho socialistického kolegu, francúzskeho prezidenta Hollanda. Okrem neho však prizýva aj jadrových biznismenov, ktorí by pri Jaslovských Bohuniciach mali postaviť reaktor nového typu.

Ako sa možno dočítať aj v oficiálnej správe, „medzi Slovenskom a Francúzskom existuje veľa spoločných kultúrnych aj priemyselných projektov“ a „dôležité sú predovšetkým projekty civilného využitia jadrovej energie“.

Robert Fico to povedal na rovinu: „Chceli by sme postaviť nové bloky jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, pretože bez jadra nie sme schopní zabezpečiť dodávky elektrickej energie do budúcnosti.“

Francúzsko plánuje v rámci projektu Allegro budovať nový prototyp jadrového reaktoru, ktorý bude efektívnejší a bezpečnejší. Výstavba by sa mohla uskutočniť na Slovensku, v Maďarsku alebo v Česku. „Slovensko ako krajina, ktorá má s jadrom obrovské skúsenosti, sa o tento projekt uchádza,“ informoval premiér a rokoval o projekte už aj s Lucom Ourselom, generálnym riaditeľom francúzskeho jadrového gigantu Areva.

Výsledok slovensko-francúzskych rokovaní nijako neprekvapuje vzhľadom na fakt, že premiér Fico sa nikdy netajil sympatiami k jadru. Ba čo viac, krátko po nástupe do funkcie avizoval „výstavbu nových zdrojov“. Menej sa však už v súvislosti so slovensko-francúzskym súzvukom dáva do spojitosti, že samotný Hollande – možno z presvedčenia a možno vytušiac nálady obyvateľstva po havárii vo Fukušime – avizoval pomalý ale istý odklon od atómových elektrární. Celkom konkrétne, Francúzsko má znížiť podiel jadrovej energetiky na energetickom mixe zo súčasných 75 na 50 percent do roku 2025.

Keďže sa teda jadrovým spoločnostiam zmenšujú šance pre biznis v domácom Francúzsku, hľadajú ho inde. Konkrétne v jadru priaznivo naklonenom Česku a na Slovensku. Spoločnosť Areva má zálusk aj na český Temelín a vraj zamestnala 150 ľudí na plný úväzok, ktorí pracujú len na českom tendri. Slovensko s Ficovým požehnaním bude ďalšou šancou.

Napokon to všetko má svoju politickú aj ekonomickú logiku. Chybou krásy je akurát skutočnosť, že slovenský občan bude štedrým spoluinvestorom či sponzorom slovenských i francúzskych jadrových ambícií, keďže podobné gigantické projekty nepochybne riadne načrú do verejných zdrojov.

Ak si pripomenieme neraz kritizované štedré investičné stimuly automobilkám, musíme si povzdychnúť, že Slovensko za svoj momentálny hospodársky rast platí nemalú cenu. Čo je však smutnejšie, bude platiť nemalú cenu aj za to, že pokiaľ ide o energetické trendy, kráča v porovnaní s civilizovaným svetom presne opačným Smerom.

Zdielať článok

Súvisiace správy

Slnko svieti aj v časoch krízy

Uverejnené na 04 marca, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár