Energ(et)ické Česko-Slovensko

09/02/2012

|

Posted In:

Energ(et)ické Česko-Slovensko

Obe republiky bývalej federácie majú mnoho spoločného. Politickú kultúru, vysokú mieru korupcie a v poslednom čase aj veľmi podobný pohľad na energetiku. V oficiálnych koncepciách formulovaných a formovaných aktuálnou politickou vôľou dominuje čoraz výraznejšie jadro.

Slovenský premiér Robert Fico ohlásil príklon k jadru hneď po nástupe svojej vlády napríklad na pôde Jadrového fóra. V Českej republike sa energetická koncepcia naklonená štiepnym reakciám rodí práve teraz.

V oboch krajinách sa ako cez kopirák opakujú podobné argumenty: Investície do jadrovej energetiky ochraňujú spotrebiteľa a zaručujú mu priaznivú cenu elektriny. Naopak, podpora obnoviteľných zdrojov elektrinu predražuje a zaťažuje tak peňaženku občana.

V oboch krajinách sa tiež – pokiaľ ide o podporu obnoviteľných zdrojov a menovite energie slnečnej – opakoval podobný scenár. Najskôr prišiel takzvaný solárny boom, ktorý sa opieral o politickú objednávku a pochopiteľne najmä o imperatív Bruselu, keďže Európska únia sa rozhodla zvýšiť podiel čistej energie na 20 percent do roku 2020. Pod tiažou takýchto „argumentov“ bolo možné – a ospravedlniteľné a vysvetliteľné – nastaviť výkupné ceny za slnečnú energiu naozaj veľmi štedro. A pochopiteľne na celom procese rovnako štedro zarobil nejeden podnikavec.

Potom však prišla protireakcia – nadštandardná podpora sa javila ako neobhájiteľná. Argumenty o vysokej cene efektívne ovplyvnili verejnú mienku a postavili zelenú energiu do role trpeného zla či dokonca zlatej bane pre vyvolených šťastlivcov. Štát teda mohol ľahko a rýchlo prejsť k opačnému extrému. Teda od veľkorysej podpory k nulovej.

Viď zníženie výkupných cien uprostred regulačného obdobia na Slovensku, ktoré je podľa odborníkov v rozpore s legislatívou (čo momentálne ešte stále posudzuje Generálna prokuratúra). A u našich západných susedov tento trend vyjadruje avizovaný úmysel úplne upustiť od akejkoľvek podpory obnoviteľných zdrojov energie.

Žiaľ, nejde len o neodbornosť či nekoncepčnosť, hoci tieto faktory zohrávajú na území bývalej ČSFR tiež svoju tradičnú rolu. Na tomto scenári sa však zjavne podpisuje oveľa závažnejšia skutočnosť: Fakt, že závažné politické rozhodnutia zásadne ovplyvňuje aktuálna kondícia tej-ktorej lobistickej skupiny. Bohužiaľ, účet za tieto rozhodnutia väčšinou zaplatí občan. Pretože cena za súčasný príklon k jadrovej energetike v niekdajšom Česko-Slovensku takisto nebude malá, len sa o nej možno momentálne až tak veľmi nehovorí.

Zdielať článok

Súvisiace správy

G-Komponent pôsobí proti záujmom Slovenska

Uverejnené na 19 marca, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

(1) Reader Comment

  1. jsw
    09/11/2012 at 4:33 pm

    celkom sa neda suhlasit, v CR je predsa len podpora aspon malych OZE na baze FV do 30 kWp na strechach podporovana podstatne lepsie nez "drobneho vyrobcu zatazujuca podpora" na slovensku. napr. podpora pri zapojeni do vlastnej spotreby je 5 CZK za kWh (cca 20 centov) bez akehokolvek znizenia o nejake skryte poplatky, kdezto na slovensku tých 19 centov stanovených URSO predstavuje realne po ocisteni cca 3 centy podpory. Zda sa vam to porovnatelne? pri instalacii cca 4,6 kWp to robi rocne na podpore cca 120 EUR, zato vsak jedna pravidelna revizia stoji cca 200 EUR a to nepocitam pravidelne mesacne a kazdorocne povinnosti voci distribuckam, colnym a danovym uradom a URSO a samozrejme pripojovaci poplatok do DS. Ak citam niekde v tlaci "podpora fotovoltaiky na Slovensku" nozik sa mi vo vrecku otvara...

Nechajte odkaz

Pridaj komentár