ČR: Červená zelenej energii, zelená jadru!

09/02/2012

|

Posted In:

ČR: Červená zelenej energii, zelená jadru!

Českú a Slovenskú republiku spája okrem iného aj smerovanie oficiálnej energetickej koncepcie. V oboch štátoch bude hrať prvoradú úlohu jadro. Vyplýva to z novej energetickej koncepcie, ktorú pripravil český minister hospodárstva Martin Kuba a mala by ju schváliť aj vláda.

„Revolúcia v energetike sa u nás rozhodne nekoná. Monopol centralizovanej ekonomiky ovládanej dominantným koncernom ČEZ ostane zachovaný – len s malou zmenou: Namiesto uhlia bude vládnuť urán,“ konštatuje český energetický portál Solární novinky. „Na prvý pohľad je výstavba ďalších jadrových reaktorov naprosto legitímny politický cieľ. Ale spoľahnutie sa na tento scenár, ktorý je spojený s investične náročnou technológiou, môže odberateľom pridať vrásky na tvári pri pohľade na účet za atómové sny. Dôvodom sú dobre utajené dotácie pod názvom „systém dotácií pre elektrinu z nových jadrových reaktorov, ktoré ukrýva ministerstvo priemyslu pod abstraktným názvom ´kompenzačné platby´.“

Nová koncepcia, ktorú pripomienkujú jednotlivé inštitúcie, by mala počítať so systémom garantovaných cien elektriny z nových jadrových elektrární, ktorý pripomína doterajšiu podporu obnoviteľných zdrojov. Podľa viacerých názorov takéto smerovanie vyplýva z úlohy „zaviesť mechanizmus vyrovnávacích platieb pre nové bezuhlíkové zdroje, ktorý by umožnil stabilizovať konečné ceny elektriny“. Podobný mechanizmus podpory obnoviteľných zdrojov pritom hodlá Česká republika od budúceho roku zastaviť.

Česko nemá na OZE?

Koniec podpory OZE potvrdil aj bývalý šéf Zväzu priemyslu a dopravy ako aj exriaditeľ ČEZ-u Jaroslav Mil. V rozhovore pre idnes.cz kritizuje fakt, že Česká republika poskytovala čistej energii príliš veľkú podporu, ktorú zasa dnes obmedzuje na nulu. „Príliš rýchlo sme siahli na strop a štátu v podstate neostáva nič iné, než akúkoľvek podporu zastaviť. Ani ľudia ani ekonomika na takúto podporu jednoducho nemajú,“ tvrdí Mil, ktorý je rovnako presvedčený, že Česko nemalo súhlasiť so záväzkom zvýšiť podiel energie z obnoviteľných zdrojov na 13,5 percenta do roku 2020 (záväzok vyplýva z koncepcie EÚ 20-20-20). Názory exšéfa ČEZ patria k hlasom, ktoré tvrdia, že český spotrebiteľ na veľkorysú podporu obnoviteľných zdrojov energie dopláca privysokou cenou elektriny.

Krátkozraké rozhodnutie

Podľa iných názorov je priškrtenie zelených zdrojov krátkozraké. „Podľa štúdie spracovanej v roku 2008 sa ukázalo, že obnoviteľné zdroje energie môžu výhľadovo pokryť ekvivalent dvoch tretín dnešnej spotreby energie,“ tvrdí portál Solární novinky. „Od tých čias prešli OZE mohutným vývojom, čo platí najmä pre solárne elektrárne. Podľa analytikov agentúry Bloomberg klesla cena fotovoltiky za posledné tri roky o 75 percent. Vďaka tomu je solárna energia v Nemecku, Taliansku alebo v Španielsku lacnejšia, než maloobchodná cena elektriny zo siete z tradičných zdrojov.“

(ilustračné foto idnes.cz)

Zdielať článok

Súvisiace správy

Slnko na streche

Uverejnené na 23 októbra, 2014

Letný tábor Energy Busters: Do videnia o rok!

Uverejnené na 24 septembra, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár