Američania rozhodujú aj o svojej energetickej budúcnosti

09/07/2012

|

Posted In:

Američania rozhodujú aj o svojej energetickej budúcnosti

Obnoviteľné zdroje energie sa zrejme stanú kľúčovou témou amerických volieb. Príklon USA k čistej energii je jednou z priorít doterajšieho prezidenta Baracka Obamu. Republikánsky kandidát Mitt Romney a jeho tábor naopak vsádzajú na fosílne zdroje.

Americký prezident Barack Obama investoval do zelenej energie historicky najväčšie množstvo peňazí a povýšil ich na prioritu svojho funkčného obdobia. Od roku 2008 do polovice tohto roka sa produkcia energie z obnoviteľných zdrojov (nerátajúc vodné elektrárne) zvýšila o 78,7 percenta. Významne sa rozrástli neziskové a mimovládne organizácie v tejto oblasti. Logicky sa práve táto téma stala terčom jeho súperov.

Predvolebné diskusie sú pestré a často v nich nechýba humor či zosmiešňovanie – hovorí sa v nich o autách napájaných z veterných mlynov na streche. A Mitt Romney si neodpustil poznámku na adresu svojho súpera Obamu, ktorý podľa neho verí, že zastaví vzostup hladiny svetového oceánu.

Ako ďaleko sú ale v skutočnosti Romney a Obama v otázke energetickej koncepcie?

„Rozdiel je zásadný,“ tvrdí Andrew Holland, odborník na otázky energie a klímy z Amerického bezpečnostného projektu (čo je nezisková a nestranícka výskumná organizácia). „Romney a potenciálny viceprezident Paul Ryan sú jasne orientovaní proti obnoviteľným zdrojom energie.“

Neznamená to, že Romney načisto upustí od rozvoja obnoviteľných zdrojov energie. Zahrnul ich medzi zdroje energie, ktoré majú Severnej Amerike zabezpečiť energetickú nezávislosť a sebestačnosť. Akceptuje niektoré trhové nástroje na ich podporu. Nebude však v ich podpore pokračovať natoľko dôsledne, ako Obamova administratíva.

Kritici Obamovej koncepcie tvrdia, že obnoviteľné zdroje sú skôr otázkou budúcnosti a nemajú taký zásadný dosah na pokrytie aktuálnych energetických potrieb ako ropa alebo plyn. V USA zatiaľ z obnoviteľných zdrojov pochádza len 5,76 percenta elektriny.

„Myslím, že Romney si je vedomý záväzkov v oblasti obnoviteľných zdrojov, ale nie sme ešte tak ďaleko v objeme ich produkcie, aby sme ropu a plyn považovali za bezpredmetné,“ tvrdí Chris Faulkner zo spoločnosti Breitling Oil and Gas. Oproti tomu Dan Berwick zo spoločnosti Borrego Solar tvrdí, že dobre cielená podpora v správny čas významne posilňuje rolu obnoviteľných zdrojov.

V prípade Romneyho víťazstva čaká toto odvetvie nerovnomerný rast. Tri pätiny štátov USA majú jasne stanovené limity, koľko energie musí pochádzať z obnoviteľných zdrojov. Otázkou ostáva, či narastajúci dopyt po zelenej energii a vládny program budú stačiť na ďalší rozvoj a či dokážu konkurovať napríklad nízkym cenám zemného plynu. Zástancovia čistej energie dodávajú, že každý zdroj energie – nielen obnoviteľný – potreboval a potrebuje podporu štátu. A veria, že zvolený prezident Romney bude iný, než Romney kandidát.

čítajte tiež http://d.websupport.sk/privatnaenergia.sk/2012/08/usa-po-volbach-uhlie-plyn-a-ropa/

Zdielať článok

Súvisiace správy

Šetrenie otvára priestor pre energetické služby

Uverejnené na 04 decembra, 2014

Slnko na streche

Uverejnené na 23 októbra, 2014

Letný tábor Energy Busters: Do videnia o rok!

Uverejnené na 24 septembra, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

(1) Reader Comment

  1. jsw
    09/07/2012 at 4:57 pm

    Myslim ze problem stoji opacne, ak by neboli podporovane "spinave" zdroje energie statom, tak by nemuseli byt podporovane ani OZE. Moj nazor je taky, ze cela statna regulacia (a tym nemyslim len slovenska) je nastroj na ochranu ziskov velkych spolocnosti. Aj to je jeden z dovodov, preco sa nam zda ze OZE nastupuju pomaly.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár