Sexi čierna farba

08/25/2012

|

Posted In:

Čierna farba pristane krásnym ženám ale nie krajine. Nevýhodou solárnej energie je, zdá sa, skutočnosť, že na jej získavanie potrebujeme práve čiernu farbu, ktorá pohlcuje najviac slnečného žiarenia.

Čiernefotovoltické panely. A veľké solárne parky čiernymi plochami neraz veľmi necitlivo dotvárajú krajinu. Uprostred zelenej prírody pôsobia naozaj ako päsť na oko. A slúžia tiež ako jeden z argumentov proti obnoviteľným zdrojom energie a menovite proti slnečnej energii.

Je prirodzené, že tak ako existuje početná skupina odporcov klimatickej zmeny, rovnako mnohí vnímajú obnoviteľné zdroje energie ako fenomén, ktorý deformuje trhové ale aj životné prostredie iba preto, že to nariadil niekto v Bruseli. Alebo preto, že si niekto týmto biznisom napĺňa svoje ekonomické záujmy.

Tak ako všetko na svete, aj nové formy využívania energie realizuje v praxi človek. Necitlivosť či chamtivosť pri budovaní solárnych parkov môže byť práve taká ako v prípade devoloperov, ktorí svojimi „dielami“ devastujú Bratislavu či ktorékoľvek iné mestá. Práve preto napríklad aj samotná Európska asociácia fotovoltického priemyslu vyzýva, aby sa budovanie solárnych zariadení a najmä veľkých parkov dialo v súlade so záujmami všetkých zúčastnených strán.

Na druhej strane – existuje množstvo rozľahlých plôch, ktoré sú zdevastované ťažbou uhlia, priemyslom. Bývalé letiská či kasárne. Alebo pôda, ktorá leží iba tak ladom-skladom. Stačí sa dobre pozerať z okna auta či vlaku kdekoľvek na Slovensku. Vybudovanie solárneho parku na takýchto miestach by bolo naozaj optimálnym spôsobom ich využitia. Ale – ako vždy je tu nejaké ALE – slovenská legislatíva napríklad neupravuje zužitkovanie tzv. brownfieldových území, čiže „hnedých zón“ na budovanie fotovoltických zariadení.

Budeme sa radšej pozerať na burinou zarastené pláne, plochy so zabudnutým stavebným či iným odpadom a tešiť sa, že na tomto mieste nestojí solárne zariadenie, ktoré prináša energiu a nebodaj svojmu prevádzkovateľovi peniaze? Plus-mínus to v našich končinách nie je neobvyklý uhol pohľadu. Rozumné myšlienky často ustupujú nerozumným.

Čiernych stavieb a hnedých plôch máme neúrekom, no čierne solárne panely si ťažko hľadajú miesto na slnku – keďže naozaj nie sú veľmi sexi. Vlastne aj môžu byť: Najviac im pristane, ak sú umiestnené na streche budovy a slúžia na zásobovanie jednotlivca vlastnou energiou. V tom tkvie ich najvýraznejší pôvab.

Vždy lepšie než solárna elektráreň?

Vždy lepšie než solárna elektráreň?

Zdielať článok

Súvisiace správy

Slnko svieti aj v časoch krízy

Uverejnené na 04 marca, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár