Leto 2012: Zaradí sa medzi rekordné (aktualizované)

08/20/2012

|

Posted In:

Leto 2012: Zaradí sa medzi rekordné (aktualizované)

Počas tohtoročného arktického leta sa v polárnej oblasti roztopilo o 50 percent viac ľadu, než predpokladali klimatické scenáre. Naopak, takmer do bodky sa napĺňajú scenáre slovenských vedcov, ktorí predpokladali, že aj tohtoročné leto sa zaradí medzi najteplejšie v histórii.

Priemernú teplotu leta 2012 nepochybne zvýši vlna tropických horúčav, ktorá zasiahla strednú Európu vďaka prílevu tropického vzduchu zo saharskej oblasti. V susednej Českej republike v pondelok 20. augusta padol dokonca absolútny teplotný rekord – neďaleko Prahy tu namerali 40,4 stupňa. Je viac než pravedpodobné, že tohtoročné leto môže napríklad v Hurbanove skončiť ako  druhé alebo tretie najteplejšie v histórii meteorologických meraní (v tomto prípade od roku 1871).

Nečakane horúce je aj arktické leto, počas ktorého z polárnej oblasti ubudlo rekordné množstvo ľadu. Ak by topenie ľadovcov pokračovalo týmto tempom, je možné, že ľad z tejto oblasti zmizne do roku 2015.

Americký klimatológ James Hansen len nedávno vyslovil predpoklad, že klimatické zmeny budú mať oveľa vážnejšie následky, než sa predpokladalo. Spolu s kolegami tiež analyzuje závažný problém vo vnímaní tejto problematiky: Človek neakceptuje klimatické zmeny okrem iného aj preto, lebo ich na pohľad nevie rozlíšiť od prirodzených výkyvov miestnej klímy. „Preto, ak samotná príroda poskytuje dôkazy o klimatickej zmene, je dôležité, aby ich posúdila laická aj odborná verejnosť,“ konštatuje Hansen.

Podľa neho je dokázateľné, že sa zvyšuje pravdepodobnosť výskytu teplotne nadpriemerných období napríklad v porovnaní s teplotami v rokoch 1951 až 1980. Ak sa vyhodnotia priemerné teploty v júni, v júli a v auguste počas týchto troch dekád, zaradia sa jednotlivé letné obdobia vcelku rovnomerne do kategórii chladných, normálnych a nadpriemerne teplých liet. V ďalších dekádach však podiel chladných a teplotne normálnych liet zjavne klesá, zatiaľ čo nadpriemerne teplé letá majú čoraz väčšie zastúpenie (viď obrázok).

Tento trend bude podľa Hansena naďalej pokračovať: Zem je teraz vychýlená z energetickej rovnováhy, pretože absorbuje viac prijatého slnečného žiarenia než emituje do vesmíru vďaka tepelnej radiácii (prirodzené vyžarovanie tepla zo Zeme do okolitého vesmíru – pozn. red.).“

ako sa stráca arktický ľad

ako sa stráca arktický ľad

Zdielať článok

Súvisiace správy

Kalamita sa ešte môže zopakovať

Uverejnené na 01 februára, 2013

Čaká nás najväčšia zima v decembri?

Uverejnené na 06 decembra, 2012

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár