Klimatická zmena je horšia než vedci čakali

08/05/2012

|

Posted In:

Klimatická zmena je horšia než vedci čakali

Zmena klímy je realitou a jej dôsledky sú ešte horšie, než sa predpokladalo. Vyplýva to z novej analýzy teplôt na celom svete za posledných šesťdesiat rokov. Výsledky štúdie tímu Jamesa Hansena z Kolumbijskej univerzity v New Yorku zverejnili viaceré médiá.

Hansen zároveň vedie Goddardov ústav pre vesmírny výskum a pred následkami rastu teplôt kvôli používaniu fosílnych palív varuje už od roku 1988. Teraz však tvrdí, že jeho odhady z tejto doby boli príliš optimistické a vplyv na svetovú klímu je rýchlejší, než predpokladal.

Nová vedecká štúdia nie je len klimatickým modelom, ale rozoberá už doteraz existujúce teplotné situácie a ukazuje, že extrémne teplé letá z minulých rokov sú s najväčšou pravdepodobnosťou výsledkom klimatických zmien.

Počas uplynulých tridsiatich rokov vedci zaznamenávali postupne stále viac anomálii pri priemerných teplotách za jednotlivé obdobia v porovnaní s predošlými troma desaťročiami od roku 1951 až 1980.

Extrémov pribúda

Priemerné svetové teploty kvôli otepľovaniu stále rastú, extrémy sa stávajú stále častejšími a intenzívnejšími všade na svete.

Príkladom je vlna neznesiteľných horúčav v Európe v roku 2003 alebo v roku 2010 v Rusku. Takisto vlaňajšie katastrofické obdobie sucha v Texase a v Oklahome možno podľa Hansena pripisovať len klimatickej zmene. S najväčšou pravdepodobnosťou to bude platiť aj pre mimoriadne teplé tohoročné leto v USA, to však potvrdí až vyhodnotenie dát.

Všetky tieto udalosti už nie sú podľa vedcov len príkladom toho, čo klimatická zmena môže priniesť, ale sú už klimatickou zmenou priamo spôsobené. Pravdepodobnosť, že by išlo o prirodzenú teplotnú variabilitu, považuje Hansen za zanedbateľne malú. Počítať s touto možnosťou by podľa neho bolo ako odísť zo zamestnania a čakať každé ráno na výhru v lotérii, aby človek mohol zaplatiť svoje účty.

Klimatická kocka

„Zmenili sme svet a teraz v ňom musíme žiť. Vo svete, kde pre extrémne horúčavy zahynulo v roku 2003 viac než 50-tisíc ľudí a kde suchá v Texase v roku 2011 spôsobili škody za vyše 5 miliárd dolárov (viac než 4 miliardy eur). Takéto udalosti, ako ukazujú naše dáta, budú čím ďalej častejšie a vážnejšie.“

Zvyšovanie teplotných anomálií približuje Hansen na príklade „klimatickej kocky“, ktorá má dve červené strany symbolizujúce teplé počasie, dve modré vyjadrujú studené a zvyšné dve priemerné teploty. Pravdepodobnosť, že nastane jedna z troch situácii by mala byť jedna ku trom, ale klimatické zmeny spôsobili, že sa kocka zmenila a má viac červených plôch než predtým.

Podľa jeho názoru je príčinou tohto trendu nadmerné používanie fosílnych palív. Efektívne riešenie tohto celosvetového problému spočíva predovšetkým v podpore „čistej energie.

Extrémy na Slovensku

Konkrétne na Slovensku možno extrémne prejavy počasia v posledných dvoch dekádach približne od roku 1990 zhrnúť takto:

1. Všetky letá od roku 1990 sú nadpriemerne teplé. Teda teplejšie v porovnaní s priemerom vyrátaným od začiatku meraní (napr. v Hurbanove od roku 1871). Posledné skutočne studené leto bolo v roku 1984.

2. Prevládajú zimy s priemernou alebo nadpriemernou teplotou. Studených zím sa vyskytuje čoraz menej, posledná veľmi studená bola zima 1984/85.

3. V roku 2007 padol absolútny teplotný rekord na Slovensku, 20. júla v Hurbanove denná teplota vystúpila na 40,3 stupňa.

4. Rok 2010 sa vyznačoval rekordným množstvom zrážok, napríklad v Hurbanove napršalo najviac od začiatku meraní (úhrny zrážok sa tu zaznamenávajú od roku 1872). Hneď potom, na jeseň roku 2011 aj na jar roku 2012 naopak začalo prevládať extrémne suché počasie, ktoré sa podpísalo pod nízke úrody poľnohospodárskych plodín a predpokladané zdražovanie potravín.

letá - priemerné teploty

letá - priemerné teploty

Zdielať článok

Súvisiace správy

Medzi ľudí sa rozdelí 100 miliónov

Uverejnené na 16 júla, 2014

Mýty a fakty o solárnej energii

Uverejnené na 17 apríla, 2013

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár