Dopyt po energii rastie – slnko je riešením

Podpora slnečnej energie vo forme NET METERINGU by mohla byť súčasťou pripravovanej legislatívy v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. Na stretnutí s novinármi to včera potvrdila Veronika Galeková, výkonná riaditeľka Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu (SAPI).

Zástupcovia SAPI sa usilujú presvedčiť zákonodarcov aby tento nástroj zakomponovali do pripravovaných zmien zákonov – či už by išlo o novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie, alebo o nový zákon upravujúci túto problematiku.

„Myslíme si, že je to veľmi jednoduché a účelné opatrenie, ktoré má mnoho výhod,“ povedal Martin Kretter zo spoločnosti Fronius. „Pritom by sa ešte vždy majiteľ strešnej inštalácie mohol rozhodnúť medzi dvoma alternatívami – či chce odovzdávať energiu do rozvodnej siete za výkupnú cenu, alebo bezplatne, s právom odoberať zo siete rovnaké množstvo energie, aké do nej dodal.“

Tento model podpory slnečnej energie funguje už dnes vo viacerých krajinách, napríklad v USA, v Belgicku, Švédsku alebo v Rakúsku.

Na Slovensku v súčasnosti asi 1,6 percenta elektrickej energie pochádza z fotovoltických zariadení. V krajinách s výraznejšou podporou tohto sektora, napríklad v Nemecku alebo v Taliansku, predstavuje tento objem až 5,8 percenta. Krátkodobo dokázalo Nemecko zo solárnych zdrojov pokryť až polovicu svojej celkovej spotreby!

Vzhľadom na klesajúce ceny technológií dnes v európskych štátoch klesá aj podpora obnoviteľným zdrojom energie. Ako povedal novinárom Marcel Šúri zo spoločnosti GeoModel Solar, s. r. o.: „Solárna energia sa stáva čoraz viac komerčne zaujímavá, pretože je schopná súťažiť s ostatnými druhmi energie.“

Počiatočná podpora obnoviteľných zdrojov a menovite slnečnej energie pritom nie je výnimočným javom. „Bez politickej a štátnej podpory by sa nikdy nerozvinula ani jadrová energetika,“ dodal M. Šúri.

Ako potvrdzujú štatistiky, v súčasnosti stúpa dopyt po energií, hoci sa to ešte približne pred desiatimi rokmi nepredpokladalo. Narastajúci dopyt pritom pokrývajú okrem plynových elektrární už len obnoviteľné zdroje – najmä solárne a veterné. „Fotovoltika sa stáva integrálnou súčasťou európskej energetiky,“ povedal M. Šúri.

Tento trend by mala zohľadniť aj slovenská legislatíva – tým skôr, že drobní užívatelia a majitelia solárnych inštalácií musia prekonať neuveriteľné množstvo administratívnych bariér, kým si dokážu zabezpečiť zdroj energie pre svoje vlastné využitie. Net metering – teda jednoduchý zápočet dodanej a odobratej elektriny – predstavuje opatrenie, ktoré by túto situáciu uľahčilo.

slnečné raňajky - s novinármi diskutujú (sprava): Martin Kretter, Veronika Galeková, Marcel Šúri

slnečné raňajky - s novinármi diskutujú (sprava): Martin Kretter, Veronika Galeková, Marcel Šúri

stretnutie so zástupcami tlače pod zeleným strojom

stretnutie so zástupcami tlače pod zeleným stromom

Zdielať článok

Súvisiace správy

Šetrenie otvára priestor pre energetické služby

Uverejnené na 04 decembra, 2014

Slnko na streche

Uverejnené na 23 októbra, 2014

Letný tábor Energy Busters: Do videnia o rok!

Uverejnené na 24 septembra, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár