Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_2/a/7/a7814e45-3a97-4ec3-9a24-a465b699a474/privatnaenergia.sk/web/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/fs/package.module.fs.php on line 263
Aký býva august? | Privátna energia

Aký býva august?

08/09/2012

|

Posted In:

Aký býva august?

August je považovaný za vrchol leta, mesiac, v ktorom panuje ustálené počasie. Dnes táto skúsenosť platí len čiastočne aj vďaka narastajúcim extrémom počasia.

Druhá polovica leta sa vyznačuje zväčša ustálenejším počasím. Oproti tomu v prvých dvoch letných mesiacoch – v júni a júli – býva počasie premenlivejšie. Výrazne ho totiž ovplyvňuje teplotný kontrast, ktorý vzniká medzi oceánom a pevninou. Atlantik si vďaka istej „tepelnej zotrvačnosti“ udržiava nižšiu teplotu, zatiaľ čo pevnina sa vplyvom slnečného žiarenia rýchlejšie prehrieva. Vpády relatívne chladnejšieho oceánskeho vzduchu potom prinášajú do strednej Európy počasie so zrážkami a búrkovou činnosťou.

Počas leta sa tento kontrast medzi oceánom a pevninou zmierňuje, čo práve podmieňuje stálejšie augustové počasie napríklad aj s menším výskytom búrok. Na druhej strane sa postupne prejavuje výraznejšie ochladzovanie zemského povrchu počas predlžujúcich sa nocí. Ranné teploty klesajú, čo už koncom júla predznamenáva pranostika o Svätej Anne, na ktorú je „chladno zrána“. Rovnako k chladnejším nociam patri aj ranné hmly.

Samozrejme, pokojnejší august zďaleka nemusí byť pravidlom, najmä ak sa v dôsledku klimatickej zmeny vyskytujú väčšie anomálie v počasí a jeho prejavoch.

Napríklad presne pred dvadsiatimi rokmi sme zaznamenali na Slovensku mimoriadne teplý august s dlhotrvajúcimi úmornými horúčavami. V Bratislave-Petržalke bola priemerná teplota 26 stupňov, čo je vôbec najteplejší august v histórii. Extrémne horúčavy a suchá vtedy spôsobili vznik viacerých lesných požiarov v okolí Bratislavy aj na Záhorí. Leto 1992 s priemernou teplotou 22,1 stupňa (Hurbanovo) je dosiaľ historicky tretie najteplejšie. Táto udalosť tiež znamená akýsi začiatok obdobia, ktoré trvá dodnes a v ktorom zaznamenávame už iba mimoriadne teplé letá. Oproti tomu studené letá patria minulosti – zdá sa, že definitívne. (Posledné bolo v roku 1984).

Oproti tomu pred desiatimi rokmi, v auguste 2002, postihli Českú republiku ničivé záplavy (len päť rokov po katastrofálnych povodniach v roku 1997). Od 6. augusta ovplyvňovala počasie v strednej Európe a menovite nad Čechami tlaková níž spojená s oblačnosťou a vytrvalými zrážkami. Situácia vyvrcholila 12. až 18., keď viaceré oblasti zasiahla 500- až 1000-ročná voda. O život prišlo 17 ľudí, 225-tisíc ľudí museli evakuovať.

Tohtoročný august – aspoň zatiaľ – žiadnymi extrémami nehrozí. Po vyvrcholení horúčav v pondelok 6. augusta na Slovensko prúdi chladnejší vzduch od severozápadu, takže možno očakávať polooblačné až oblačné počasie s prehánkami a dennými teplotami okolo 25 stupňov.

povodne 2002 - Praha

povodne 2002 - Praha

povodne 2002 Praha

povodne 2002 - Praha

ustálené letné počasie - tak ako nám vyhovuje

ustálené letné počasie - tak ako nám vyhovuje

 

 

 

Zdielať článok

Súvisiace správy

Kalamita sa ešte môže zopakovať

Uverejnené na február 01, 2013

Čaká nás najväčšia zima v decembri?

Uverejnené na december 06, 2012

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár