Zázrak vo Feldheime: Energeticky sebestačná obec

Zázrak vo Feldheime: Energeticky sebestačná obec

Nemecká obec Feldheim neďaleko Berlína predstavuje atrakciu pre turistov, hoci sa nemôže pochváliť mimoriadnymi prírodnými krásami. Jej výnimočnosť spočíva v úplnej energetickej nezávislosti a sebestačnosti.

Nenápadnú obec Feldheim v brandenburskom kraji už zďaleka vidieť vďaka veterným turbínam. Je ich tu presne 43, čiže o šesť viac než obytných domov. Spolu s dvoma továrňami na bioplyn a biomasu zabezpečujú elektrickú energiu a teplo pre všetkých 145 obyvateľov obce. Feldheim je nielen sebestačný, ale navyše sa teší plnej zamestnanosti a nevšednému záujmu návštevníkov z celého sveta.

Prvých päť turbín tu vyrástlo už v roku 1995. Keď sa veterný park rozšíril, chceli si obyvatelia Feldheimu prenajať časť distribučnej siete od koncernu E-ON, ktorý do obce dodával elektrinu. Spoločnosť však nesúhlasila. Obec teda prijala ambiciózne rozhodnutie – postavila si vlastnú rozvodnú sieť v spolupráci s okresným mestom Treuenbritzen a s firmou Energiequelle GmbH, ktorá pôsobí v oblasti veternej energie.

Na financovaní projektu sa popri pôžičkách podieľali aj feldheimské domácnosti. Každá si za 3000 eur kúpila podiel v obecnej spoločnosti, takže každý obyvateľ Feldheimu vlastní podiel v distribučnej sieti.

Nulová nezamestnanosť

Vďaka vlastným energetickým zariadeniam je v obci dostatok pracovných príležitostí a nezamestnanosť sa tu rovná nule. Veterný park a štyri roky stará továreň na bioplyn zamestnávajú tridsať ľudí, ďalších dvadsať pracuje v podniku na výrobu fotovoltických článkov. Zamestnanie tu hľadajú aj ľudia z okolia. A aspoň zatiaľ sa podarilo pribrzdiť odlev obyvateľov z dediny do mesta, ktorý je významným trendom – nielen v Nemecku ale aj na Slovensku.

Veterný park produkuje množstvo energie postačujúce pre 20-tisícové mesto. Feldheim z neho spotrebuje percento, zvyšok Energiequelle predáva do regionálnej distribučnej siete. Napriek dostatku energie chce obec postaviť akumulátor, ktorý by vyrovnával nedostatky v zásobovaní energiou predovšetkým v zime.

Energia je lacnejšia

A teraz to podstatné: Obyvatelia Feldheimu majú elektrinu o 35 percent lacnejšiu než obyvatelia Berlína. „Táto cena je garantovaná na desať rokov. Dovtedy cena energií môže vzrásť na dvojnásobok,“ tvrdí Werner Frohwitter, hovorca spoločnosti Energiequelle. „Koncernu E-ON ostali v obci traja odberatelia: Dve rodiny a autobusová zastávka.“

Samotné veterné turbíny obyvateľov Feldheimu nijako neobťažujú – hluk z nich do obce nedolieha. Vo všeobecnosti však veterné parky a ich výstavba často narážajú na nesúhlas občanov. Dane z obnoviteľných zdrojov pritom väčšinou nikomu neprekážajú. „Ľudia sú ochotní platiť za obnoviteľné zdroje, ale nechcú, aby im turbína stála priamo za domom,“ hovorí Brigitte Knopfová, analytička postupimského inštitútu pre výskum klimatických dopadov. Podľa nej ide o jav nazývaný odborníkmi ako NIMBY – z anglického „not in my backyard“, teda nie na mojom dvore.

V inak pokojnom Feldheime spôsobujú najväčší rozruch pravidelné návštevy turistov. Werner Frohwitter ich tu dosiaľ sprevádzal asi 3000 a mnohí boli z Japonska, ktoré sa po nešťastí vo Fukušime odkláňa od jadrovej energetiky.

Na podobnú cestu nastúpilo aj Nemecko, ktoré chce do roku 2020 z obnoviteľných zdrojov získavať až 35 percent svojej energie (pripomeňme, že záväzok Európskej únie hovorí o 20 percentách z celkovej energetickej spotreby). Do roku 2050 má tento podiel v Nemecku narásť dokonca na 80 percent, ale Feldheim so svojimi 100 percentami má záväzok splnený takpovediac v predstihu. Príklad však potvrdzuje, že nezávislosť od monopolov už nie je utópia ale reálne a dokonca aj výhodné riešenie.

energeticky nezávislá obec Feldheim

energeticky nezávislá obec Feldheim

 

Zdielať článok

Súvisiace správy

Šetrenie otvára priestor pre energetické služby

Uverejnené na 04 decembra, 2014

Slnko na streche

Uverejnené na 23 októbra, 2014

Letný tábor Energy Busters: Do videnia o rok!

Uverejnené na 24 septembra, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár