Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_2/a/7/a7814e45-3a97-4ec3-9a24-a465b699a474/privatnaenergia.sk/web/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/fs/package.module.fs.php on line 263
Výrobcovia slnečnej energie sa obrátili na Generálnu prokuratúru | Privátna energia

Výrobcovia slnečnej energie sa obrátili na Generálnu prokuratúru

07/01/2012

|

Posted In:

Výrobcovia elektriny zo slnečnej energie podali na Generálnu prokuratúru podnet na prešetrenie postupu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Zníženie výkupných cien elektriny uprostred regulačného obdobia je totiž v rozpore so zákonom.

ÚRSOod 1. júla znížil výkupnú cenu elektrickej energie z fotovoltických zariadení takmer o polovicu z doterajších 194 eur za megawatthodinu na 119 eur.

Regulačný rok je definovaný podľa zákona ako rok kalendárny a preto zmena výkupných cien od 1. júla je hrubým porušením platnej legislatívy,“ hovorí Veronika Galeková, výkonná riaditeľka Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu. „Navyše pre všetky ostatné obnoviteľné zdroje ostávajú v platnosti staré ceny aj od 1. júla, len fotovoltiku ako jedinú potrestali. Podali sme pripomienky k postupu ÚRSO, rokovali sme s jeho zástupcami, žiaľ, bezvýsledne. Preto sme sa rozhodli prvýkrát využiť nástroj, akým je podanie na GP. Dúfame, že sa nám podarí zastaviť platnosť tohto nezákonného výnosu a vyvodiť zodpovednosť voči ÚRSO.“

Úrad argumentuje, že na trhu došlo k mimoriadnej situácii vďaka prudkému poklesu cien fotovoltických technológií. „Argumenty úradu sú jednoducho zavádzajúce a nepodložené. Pokles cien technológií je mierny, kontinuálny a predpovedateľný.“ hovorí Veronika Galeková.

Rovnako nie je pravda, že ceny energie zo slnka môžu zvyšovať cenu elektriny pre koncového spotrebiteľa – podiel týchto zariadení je minimálny, navyše ide zväčša o menšie strešné inštalácie, ktorých majitelia predovšetkým pokrývajú svoju vlastnú energetickú spotrebu.

„Úrad sa snaží zastrieť skutočnosti, ktoré zaťažujú peňaženky občanov oveľa viac, napríklad odvod do jadrového fondu, ktorý vo svojich účtoch za elektrinu platí každý spotrebiteľ,“ dodáva Galeková.

Podľa medializovaných informácií majú zástupcovia ÚRSO nielen vysoko nadštandardné príjmy, ale nová legislatíva by ich mala obdariť ešte väčšími právomocami, a tiež zmluvami, ktoré obsahujú dnes toľko kritizované „zlaté padáky“. Samotný predseda úradu Jozef Holjenčík podľa oficiálneho majetkového priznania zarobil v roku 2011 sumu približne 100-tisíc eur, z toho viac než polovicu za výkon svojej funkcie.

„Považujeme za nespravodlivé, že zástupcovia štátu v tejto inštitúcií, ktorí disponujú obrovskými príjmami a veľkými kompetenciami, postihujú na druhej strane drobných výrobcov a užívateľov solárnej energie,“ dodáva Galeková. „Likvidujú nielen pracovné príležitosti, ale celé perspektívne energetické odvetvie, ktoré sa v iných krajinách teší podpore a pomáha občanom šetriť výdavky za energiu.“

Zdielať článok

Súvisiace správy

Slnko na streche

Uverejnené na október 23, 2014

Letný tábor Energy Busters: Do videnia o rok!

Uverejnené na september 24, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár