Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_2/a/7/a7814e45-3a97-4ec3-9a24-a465b699a474/privatnaenergia.sk/web/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/fs/package.module.fs.php on line 263
Výkyvy počasia zvýrazňuje klimatická zmena | Privátna energia

Výkyvy počasia zvýrazňuje klimatická zmena

07/25/2012

|

Posted In:

Výkyvy počasia zvýrazňuje klimatická zmena

Zdá sa, akoby Medard prišiel na Slovensko s mesačným oneskorením. Extrémne horúčavy vystriedalo v polovici júla chladnejšie a premenlivé počasie bohatšie na zrážky. Aspoň čiastočne sa tak vyrovná ich pretrvávajúci deficit.

Ako sa už stalo pravidlom, zmena počasia bola veľmi výrazná. Kým v prvej júlovej dekáde horúčavy lámali rekordy a ortuť teplomera stúpala na 35 až 38 stupňov, po ochladení v Bratislave sa napríklad 13. júla popoludní pohybovala teplota len okolo 15 stupňov, čo znamená ochladenie o viac než 20 stupňov. V susednom Česku napríklad 23. júla ráno zaznamenali v horských kotlinách prízemné mrazy až – 3,2 stupňa, takže pranostika „svatá Anna – chladno zrána“ sa naplnila do bodky.

„Počasie je v našich zemepisných šírkach prirodzene premenlivé nielen v lete, ale v priebehu celého roka,“ hovorí klimatológ Pavel Matejovič. „Súvisí to s prevládajúcou cirkuláciou ovzdušia, resp. výmenou vzduchových hmôt rôznych vlastností. Ak má prúdenie zonálny charakter, teda západo-východný, v lete k nám prúdi z Atlantického oceánu chladnejší a vlhší vzduch. V zime to býva naopak, vzduch z Atlantiku prináša odmäk. Ak prúdenie zoslabne, v lete sa vytvárajú podmienky na nerušené zohrievanie zemského povrchu slnečným žiarením a vzduch sa ohrieva. Teplé počasie môže ešte umocniť aj prúdenie teplého, pôvodom tropického vzduchu od juhu, čo bol prípad začiatku júla.“

Aj počas teplých liet sa teda vyskytujú chladnejšie obdobia, kedy k nám môže aj počas dvoch týždňov, či dokonca celého mesiaca, prúdiť chladnejší morský vzduch.

Akokoľvek súčasné dažde pôsobia osviežujúco, nie je isté, či vykompenzujú deficit zrážok. Ten pretrváva už od vlaňajšej jesene a po zrážkovo normálnej zime sa ešte viac prehĺbil počas tohtoročných suchých jarných mesiacov. (Napríklad v oblasti Malých Karpát od marca do júna 2012 spadlo len 44 percent zrážok v porovnaní s priemerom, teda menej než polovica.) Deficit vlahy sa vo väčšej či menšej miere týka väčšiny nášho územia, ale aj ďalších krajín a podpísal sa pod nižšiu úrodu obilnín a viacerých poľnohospodárskych plodín.

Problémom je tiež fakt, že zrážky sú rozložené nerovnomerne v čase aj priestore. Vyskytujú sa obdobia veľmi suché a naopak zrážkovo nadnormálne. Napríklad v roku 2010 spadlo najviac zrážok od začiatku meteorologických meraní (konkrétne v Hurbanove sa zrážky merajú od roku 1872). Stačí si to porovnať so spomínaným mimoriadne suchým prvým polrokom 2012. Rovnako sa vďaka prívalovým dažďom a intenzívnym zrážkam pri búrkach čoraz častejšie vyskytujú lokálne povodne, hoci celkovo môže byť vlahy nedostatok.

Premenlivosť počasia, ktorá je typická pre strednú Európu, má aj vďaka prebiehajúcej klimatickej zmene dynamickejší charakter. Výskyt rôznych extrémnych javov (prudké zmeny teploty, suchá, intenzívne dažde, horúčavy) je častejší ako v minulosti a spolu so všeobecným rastom priemernej teploty sú takéto javy jej charakteristickým znakom.

priemerná denná teplota podľa www.shmu.sk

priemerná denná teplota podľa www.shmu.sk

priemerný slnečný svit podľa www.shmu.sk

priemerný slnečný svit podľa www.shmu.sk

Zdielať článok

Súvisiace správy

Kalamita sa ešte môže zopakovať

Uverejnené na február 01, 2013

Čaká nás najväčšia zima v decembri?

Uverejnené na december 06, 2012

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár