SLOVNÍK: Ostrovné systémy (1. úvod)

07/31/2012

|

Posted In:

SLOVNÍK: Ostrovné systémy (1. úvod)

Jednotlivé elektrické spotrebiče, ale aj domy, objekty či celé obce môžu plne pokrývať svoje energetické potreby z vlastných zdrojov. Znamená to, že sú energeticky sebestačné.

Termín „ostrovný systém“ vystihuje skutočnosť, že objekt nie je pripojený na žiadnu distribučnú sieť (z toho vyplýva analogický termín „off-grid“). Nevedú k nemu elektrické prípojky, ani plynové potrubie, nezískava energiu od externého dodávateľa.

Klasickým prípadom malého ostrovného zariadenia je už popisovaný „jagoduliak“ teda jahodový strom, ktorý vyvinuli mladí vedci v Srbsku. Zariadenie čerpá zo slnka energiu potrebnú na nabíjanie mobilov či internetové pripojenie. Známym prípadom sú napríklad telefónne automaty s fotovoltaickými panelmi.

Čoraz populárnejšie sú projekty ostrovných domov, napríklad v Prahe podobný dom vybudoval architekt Pavel Fojt z ateliéru Maud. Dom nemá žiadne pripojenie na energetické siete, je sebestačný.
Pilotný projekt energeticky nezávislého domu sa dokončuje pri Handlovej.
V Nemecku existuje príklad obce Feldheim, ktorá je energeticky sebestačná – v tomto prípade predstavuje zdroj energie predovšetkým vietor a biomasa.

Výhodou ostrovných systémov sú:

Stabilita. Ceny energií postupne rastú, spotrebiteľ s najväčšou pravdepodobnosťou bude platiť monopolom stále viac, pričom môže poplatky regulovať len úsporami. Nemôže však cenu energie nijako ovplyvniť. V prípade sebestačnosti tento problém odpadá.

Efektivita. Náklady na vlastný solárny zdroj energie sú vďaka technologickému pokroku čoraz nižšie. Predpokladá sa, že v horizonte niekoľkých rokov dosiahneme stav „grid-parity“, čo znamená, že fotovoltické inštalácie budú výhodné aj bez akejkoľvek podpory štátu.

Výhodná prevádzka. Off-gridové inštalácie si vyžadujú vstupnú investíciu, ale ich prevádzka je veľmi lacná.

Nezávislosť. Najmä v čase krízy pociťuje občan ako výhodu ak má vlastný zdroj a nie je odkázaný na vonkajšie okolnosti, ktoré môžu byť nepriaznivé (plynová kríza začiatkom roku 2009).

Tradičný rodinný dom spotrebuje ročne od 6 do 10 MW energie, čo je možné pokryť zo solárnych zdrojov prípadne veterných turbím. Efekt zvýraznia energetické úspory (použítie izolačných materiálov, LED svietidiel namiesto klasických).

Parafrázujúc českého filozofa a vedca Václava Cílka možno konštatovať, že obnoviteľné zdroje sústreďujú výrobu energie do menších celkov (domácnosti, menšie firmy), ktoré predstavujú ostrovy stability v súčasnom neistom svete.  Z tohto pohľadu prinášajú ostrovné systémy pokrok nielen technický ale aj spoločenský.

Zdielať článok

Súvisiace správy

Pomaly svitá na lepšie časy slovenskej fotovoltike

Uverejnené na 09 februára, 2014

Prezident ma na stole G-komponent

Uverejnené na 07 novembra, 2013

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár