Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_2/a/7/a7814e45-3a97-4ec3-9a24-a465b699a474/privatnaenergia.sk/web/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/fs/package.module.fs.php on line 263
SLOVNÍK: Ostrovné systémy (1. úvod) | Privátna energia

SLOVNÍK: Ostrovné systémy (1. úvod)

07/31/2012

|

Posted In:

SLOVNÍK: Ostrovné systémy (1. úvod)

Jednotlivé elektrické spotrebiče, ale aj domy, objekty či celé obce môžu plne pokrývať svoje energetické potreby z vlastných zdrojov. Znamená to, že sú energeticky sebestačné.

Termín „ostrovný systém“ vystihuje skutočnosť, že objekt nie je pripojený na žiadnu distribučnú sieť (z toho vyplýva analogický termín „off-grid“). Nevedú k nemu elektrické prípojky, ani plynové potrubie, nezískava energiu od externého dodávateľa.

Klasickým prípadom malého ostrovného zariadenia je už popisovaný „jagoduliak“ teda jahodový strom, ktorý vyvinuli mladí vedci v Srbsku. Zariadenie čerpá zo slnka energiu potrebnú na nabíjanie mobilov či internetové pripojenie. Známym prípadom sú napríklad telefónne automaty s fotovoltaickými panelmi.

Čoraz populárnejšie sú projekty ostrovných domov, napríklad v Prahe podobný dom vybudoval architekt Pavel Fojt z ateliéru Maud. Dom nemá žiadne pripojenie na energetické siete, je sebestačný.
Pilotný projekt energeticky nezávislého domu sa dokončuje pri Handlovej.
V Nemecku existuje príklad obce Feldheim, ktorá je energeticky sebestačná – v tomto prípade predstavuje zdroj energie predovšetkým vietor a biomasa.

Výhodou ostrovných systémov sú:

Stabilita. Ceny energií postupne rastú, spotrebiteľ s najväčšou pravdepodobnosťou bude platiť monopolom stále viac, pričom môže poplatky regulovať len úsporami. Nemôže však cenu energie nijako ovplyvniť. V prípade sebestačnosti tento problém odpadá.

Efektivita. Náklady na vlastný solárny zdroj energie sú vďaka technologickému pokroku čoraz nižšie. Predpokladá sa, že v horizonte niekoľkých rokov dosiahneme stav „grid-parity“, čo znamená, že fotovoltické inštalácie budú výhodné aj bez akejkoľvek podpory štátu.

Výhodná prevádzka. Off-gridové inštalácie si vyžadujú vstupnú investíciu, ale ich prevádzka je veľmi lacná.

Nezávislosť. Najmä v čase krízy pociťuje občan ako výhodu ak má vlastný zdroj a nie je odkázaný na vonkajšie okolnosti, ktoré môžu byť nepriaznivé (plynová kríza začiatkom roku 2009).

Tradičný rodinný dom spotrebuje ročne od 6 do 10 MW energie, čo je možné pokryť zo solárnych zdrojov prípadne veterných turbím. Efekt zvýraznia energetické úspory (použítie izolačných materiálov, LED svietidiel namiesto klasických).

Parafrázujúc českého filozofa a vedca Václava Cílka možno konštatovať, že obnoviteľné zdroje sústreďujú výrobu energie do menších celkov (domácnosti, menšie firmy), ktoré predstavujú ostrovy stability v súčasnom neistom svete.  Z tohto pohľadu prinášajú ostrovné systémy pokrok nielen technický ale aj spoločenský.

Zdielať článok

Súvisiace správy

Prezident ma na stole G-komponent

Uverejnené na november 07, 2013

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár