MONITOR: Kto nás reguluje?

07/02/2012

|

Posted In:

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zodpovedá za cenovú politiku v oblasti energií. Návrh zákona o regulácii v sieťových odvetviach, vďaka ktorému by sa mala do slovenskej legislatívy implementovať časť tretieho energetického liberalizačného balíčka, mení aj kompetencie Úradu a jeho predsedu.

Bývalý minister hospodárstva a súčasný poslanec NR SR za SaS Juraj Miškov však považuje nový zákon za paškvil.

„Tento zákon je škandál. Tento zákon totiž nevznikol na ministerstve hospodárstva, tento zákon napísal predseda regulačného úradu pán Holjenčík. Je neakceptovateľné v prípade úplne nového zákona, aby neprešiel pripomienkovým konaním,“ povedal Miškov v parlamentnej rozprave. Podľa neho predseda ÚRSO získa vďaka novej právnej úprave „neuveriteľnú moc“ – ak sa funkcia predsedu Úradu zlúči s postom predsedu Rady pre reguláciu, ktorá v rámci ÚRSO pôsobí ako odvolací orgán.

Predseda a šiesti členovia rady by mali získať štedré mesačné odmeny a rovnako ich zmluvy majú obsahovať toľko kritizované „zlaté padáky“. Mesačná odmena pre člena rady – za dve sedenia mesačne – predstavuje podľa Miškova 3144 eur. Odstupné potom predstavuje šesť mesačných odmien, čo je pre člena 18 864 eur a v prípade predsedu až 24 523 eur, celkovo teda ide o sumu približne 140-tisíc eur.

Súčasný predseda ÚRSO Jozef Holjenčík podľa oficiálnych údajov na stránke NR SR vykázal za minulý rok príjmy vo výške 100-tisíc eur, z toho cca 55-tisíc za výkon verejnej funkcie. (www.sme.sk, www.cas.sk)

Zdielať článok

Súvisiace správy

Energetiku čakajú zásadné zmeny

Uverejnené na 08 októbra, 2012

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár