Čo prinesie Medard? Sucho alebo povodne?

06/07/2012

|

Posted In:

Čo prinesie Medard? Sucho alebo povodne?

Medardova kvapka štyridsať dní kvapká. Nevedno, či sa známa ľudová pranostika splní tento rok do bodky. Isté však je, že zajtra možno očakávať podľa predpovedí početné zrážky a že sa počasie s prehánkami udrží aj v nasledujúcich dňoch.

Medardova kvapka sa opiera o dlhodobé pozorovania – už naši predkovia si všimli, že začiatkom leta býva počasie nestále, sprevádzané častými prehánkami a búrkami.

„Začiatkom leta sa aj v Európe zvýrazňuje teplotný kontrast medzi teplejšou pevninou a chladnejším Atlantikom, prichádza preto k teplotnej kompenzácii,“ vysvetľuje klimatológ Pavel Matejovič. „V júni priemerne prechádza cez našu oblasť najviac studených frontov a na nich sa vyskytujú zrážky najmä búrkového charakteru. Prinášajú so sebou aj ochladenie, preto býva jún často najchladnejším mesiacom leta.

Niekedy sa tento jav zvykne nazývať aj európskym monzúnom, ide však skôr o obrazné pomenovanie. Naše letné búrky nemajú nič spoločné s ázijským monzúnom, ktorý sa vyskytuje pravidelne a spôsobuje napríklad záplavy v Indii a Bangladéši.

Priliehavejším odborným termínom je singularita, ktorou môžeme označiť medardovskú pranostiku. (Podobne ako sa zvykne „vianočnou singularitou“ nazývať veľmi frekventované oteplenie na Štedrý deň, čo zasa vystihuje pranostika o Kataríne na ľade a Vianociach na blate.)

Samozrejme v súvislosti s prebiehajúcou klimatickou zmenou sa môže meniť aj charakter počasia. Popri všeobecnom raste priemernej teploty odborníci varujú pred extrémami, či už v podobe horúčav a sucha, alebo vo forme prívalových zrážok a silného vetra. Ukážkovým prípadom bol minulý rok, keď sa práve 7. júna vo večerných hodinách prehnali mimoriadne intenzívne búrky oblasťou Malých Karpát. Prietrž mračien s rekordnými zrážkovými úhrnmi spôsobila lokálne povodne v Častej, Doľanoch či v obci Píla, kde vodný živel zničil most a na čas prerušil cestnú premávku na tomto úseku.

Zatiaľ čo v zaplavených obciach na minuloročného Medarda určite nezabudnú, toho roku trápi Slovensko skôr sucho, ktoré trvá už od vlaňajšej jesene. Miestami ho zmiernili len zrážky búrkového charakteru. Aby sa však vykompenzovalo, museli by sa podľa Pavla Matejoviča vyskytnúť výdatnejšie dažde na celom území Slovenska.

„Takéto dažde so sebou prinášajú napríklad plytké tlakové níže zo Stredomoria,“ dodáva Matejovič. „V dohľadnom čase meteorologické modely nejaké zrážky síce očakávajú, ale či budú dostatočne výdatné, aby vykompenzovali sucho, je ešte otázne. Ak budú mať charakter miestnych prehánok a búrok, môže sa sucho na niektorých miestach Slovenska ešte zvýrazniť.“

Zdielať článok

Súvisiace správy

Kalamita sa ešte môže zopakovať

Uverejnené na 01 februára, 2013

Čaká nás najväčšia zima v decembri?

Uverejnené na 06 decembra, 2012

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár