Zmrznutí svätí prídu tento rok presne

05/11/2012

|

Posted In:

Zmrznutí svätí prídu tento rok presne

Po letných dňoch, keď sa na mnohých miestach Slovenska ortuť teplomera vyšplhala nad 25 stupňov, prichádzajú zmrznutí svätí. Citeľné ochladenie s možnosťou ranných prízemných mrazov pripadne naozaj presne na Pankráca, Serváca a Bonifáca.

„Podobné prejavy počasia v máji nie sú výnimočné,“ hovorí klimatológ Pavel Matejovič. „Naozaj sa však už niekoľko rokov nestalo, aby sa výrazne ochladilo presne na zmrznutých svätých.“

Výkyvy teplôt, pri ktorých po tridsaťstupňových horúčavách môžu nasledovať mrazivé noci, prináša chladnejšie prúdenie z vysokých zemepisných šírok. Podmienkou však nie je, aby išlo len o vzduch veľmi studený alebo dokonca pôvodom arktický – oveľa podstatnejšie je, aby bol aj relatívne suchý, resp. aby sa po jeho preniknutí v noci vyjasnilo.

„V noci totiž nastáva vyžarovanie tepla od zemského povrchu, pri ktorom sa zemský povrch ochladzuje,“ vysvetľuje Pavel Matejovič. „Ak je vzduch vlhkejší, alebo je oblačné počasie, vyžarovanie nie je také intenzívne. Pri nízkej relatívnej vlhkosti vzduchu, jasnej oblohe a keď sa utíši vietor, môže vzduch pri zemskom povrchu vychladnúť oveľa výraznejšie. Vhodným príkladom tohto javu sú púšte, kde práve vďaka suchému podnebiu cez deň panujú veľké horúčavy a v noci sa teploty približujú k nule.“

K prudkým teplotným výkyvom dochádzalo už v apríli – a to nielen v prvej polovici, keď sa po ochladení vyskytli prízemné mrazy až do – 7 (Záhorie, juhozápad Slovenska) či dokonca – 11 stupňov (Východoslovenská nížina). Studené noci boli vďaka suchému vzduchu aj počas druhej, teplejšej polovice mesiaca. Teploty pod bodom mrazu sa vyskytovali najmä v horských dolinách a kotlinách, kde ešte 30. apríla zaznamenali slabý prízemný mráz.

„Vo všeobecnosti sa napĺňa naša dlhodobá predpoveď, že tohtoročná jar bude teplotne nadpriemerná, to však nevylučuje krátke a prechodné ochladenia,“ dodáva klimatológ Pavel Matejovič. Za extrémny jav označila tohtoročný nástup horúčav na prelome apríla a mája aj analýza Slovenského hydrometeorologického ústavu: „Vzostup maximálnej dennej teploty vzduchu bol teraz taký výrazný a všeobecný, že v histórii meteorologických meraní je ťažko hľadať k tejto situácii obdobu.“

Počas víkendu by mal cez naše územie prejsť studený front, ktorý prinesie ochladenie a aj nočné mrazy. Žiaľ, nemožno očakávať výdatné zrážky, ktoré by vyrovnali deficit vlahy. Zdá sa teda, že ani teplá jar neodradí zmrznutých svätých od príchodu. A že sú nielen zmrznutí, ale aj „suchári“, pretože práve suché počasie zvyšuje účinok ich pôsobenia.

Zdielať článok

Súvisiace správy

Kalamita sa ešte môže zopakovať

Uverejnené na 01 februára, 2013

Čaká nás najväčšia zima v decembri?

Uverejnené na 06 decembra, 2012

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár