Z kožuchov rovno do plaviek

05/03/2012

|

Posted In:

Z kožuchov rovno do plaviek

Skúsenosť, že sa stretávame s čoraz prudkejšími zmenami počasia potvrdil aj tohoročný razantný nástup leta na prelome apríla a mája. Ortuť teplomera sa na viacerých miestach Slovenska vyšplhala nad tridsiatku, a tak sme zaznamenali prvé tropické dni.

V tradične najteplejších staniciach, v Hurbanove a v Dudinciach, bolo 1. a 2. mája dokonca 32 stupňov. Pritom ešte v prvej polovici apríla dokonca aj v nížinách snežilo.
„V apríli sa bežne vyskytuje sneženie aj v nížinách, no výrazné oteplenie na konci mesiaca bolo naozaj pozoruhodné,“ hovorí klimatológ Pavel Matejovič. „Pocit, že sme prešli priamo z kožuchov do plaviek v tomto prípade platí doslovne. Aj z hľadiska dlhodobých pozorovaní sa to dá považovať za extrém.“
Štatisticky boli mesiace marec a apríl ako celok teplotne nadpriemerné. Treba si však pripomenúť veľmi studený február. „Kým začiatkom februára klesli v kotlinách severného Slovenska minimálne teploty pod mínus 30 °C, na konci apríla sme mali na Slovensku opäť tridsiatky, len s opačným znamienkom,“ dodáva Matejovič. „Ide naozaj o nezvyčajný jav, v priebehu troch mesiacov sme na Slovensku zažili Sibír a Španielsko.“
Zdá sa, že prvý nápor horúčav máme za sebou – už dnes (štvrtok) by sa mali na viacerých miestach Slovenska vyskytnúť búrky. Slovenský hydrometeorologický ústav dokonca vydal výstrahu 1. stupňa. Zajtra za studeným frontom prenikne na Slovensko chladnejší vzduch, a tak teploty cez deň dosiahnu „len“ rozpätie 23 až 27 stupňov.
Dôležitejšia je otázka, aké výdatné budú v najbližších dňoch zrážky. „Sucho začína byť veľmi vážne, pretrváva už od vlaňajšej jesene,“ vysvetľuje Pavel Matejovič. „Málo zrážok spadlo na juhozápade Slovenska aj v zime. V apríli a marci sa potom deficit zrážok ešte zvýraznil, k čomu prispeli aj vysoké teploty a veľký výpar na konci apríla. Krajina je úplne vysušená, ak v najbližšom týždni alebo dvoch poriadne nezaprší, môžu nastať vážne problémy nielen pre poľnohospodárov. Bude sa zvyšovať aj riziko požiarov a nedajú sa vylúčiť aj iné problémy spojené s nedostatkom vody.“
Ostáva veriť, že sa deficit vlahy aspoň čiastočne vyrovná. Aj keď je zrejmé, že ľudová pranostika o „studenom brezni, mokrom apríli a studenom máji“ – ako predpoklade pre dobrú úrodu – sa už tento rok minimálne z dvoch tretín nenaplnila.

Zdielať článok

Súvisiace správy

Kalamita sa ešte môže zopakovať

Uverejnené na 01 februára, 2013

Čaká nás najväčšia zima v decembri?

Uverejnené na 06 decembra, 2012

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár