Spustili prvú hybridnú geotermálno-solárnu elektráreň

05/14/2012

|

Posted In:

Spustili prvú hybridnú geotermálno-solárnu elektráreň

Nie, nestalo sa tak na Slovensku. Prvá hybridná elektráreň tohto druhu sa nachádza v Nevade. Ide o 59-megawattový projekt Stillwater zostavený z 26-megawattovej solárnej elektrárne. Postavila ho spoločnosť Enel Green Power America a vyrobenú energiu systém predáva poskytovateľovi NV Energy.

Integrácia dvoch technológií prináša podstatné výhody: Solárne panely poskytujú energiu počas špičky, keď je termálna efektivita najnižšia. Takisto sa darí aj šetriť náklady na infraštruktúru a prenos pripojenia. Výhodou je tiež menší vplyv na životné prostredie v pomere k jednotke vyrobenej a dodanej energie z obnoviteľných zdrojov.

Samotná geotermálna elektráreň je v prevádzke už od roku 2009. Pribudla k nej solárna časť projektu zložená z 89 000 solárnych PV panelov rozmiestnených sa na ploche 97,12 hektára.

Stillwater je len druhá geotermálna elektráreň v Nevade a na svete, ktorá využíva rozsiahle elektrické ponorné čerpadlá na získanie geotermálnej tekutiny. Pri binárnom procese týchto spojených elektrární nie je použitá pitná voda a žiadne neprodukujú sa žiadne emisie.

Spoločnosť, ktorá vybudovala túto hybridnú elektráreň má základňu v Španielsku, 7079 megawattové portfólio a 650 zariadení na celom svete. Ide o solárne, veterné a hydroelektrické zariadenia ako aj elektrárne vyrábajúce energiu z biomasy.

Spracoval Matej Štepita

Zdielať článok

Súvisiace správy

Slnko na streche

Uverejnené na 23 októbra, 2014

Letný tábor Energy Busters: Do videnia o rok!

Uverejnené na 24 septembra, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár