Štát trestá výrobcov slnečnej energie

05/03/2012

|

Posted In:

Štát trestá výrobcov slnečnej energie

Výkupná cena elektriny zo solárnych zariadení s výkonom do 100 kilowattov by mala od 1. júla klesnúť zo súčasných 194,54 na 119 eur za megawatthodinu. Zníženie cien oznámil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.

Správa o znížení výkupných cien, ktoré pripravuje ÚRSO, vyšla zhodou okolností 1. mája 2012, teda v deň, kedy sa začínajú Európske solárne dni. Slovensko tak prispelo svojráznym príspevkom k tomuto medzinárodnému podujatiu venovanému práve slnečnej energii.

S plánovaným poklesom výkupných cien elektriny zo solárnych zariadení nesúhlasia zástupcovia fotovoltického priemyslu. „Považujeme to za svojrázny darček k Európskym solárnym dňom, ktoré sa snažia predstaviť širokej verejnosti význam a potenciál slnečnej energie,“ uviedla Veronika Galeková, výkonná riaditeľka Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu (SAPI). „Bohužiaľ tento krok odráža aj postoj našich štátnych orgánov k obnoviteľným zdrojom energie.“

Výrobcovia sa domnievajú, že opakovaná úprava cien v priebehu regulačného obdobia je protizákonná. „Vo všetkých európskych štátoch riešia úpravy tarifov v dostatočnom predstihu a v súlade so smernicami EÚ,“ upozorňuje Ján Otčenáš zo spoločnosti Solar Time s. r.o. „Už aj medzinárodné právne kancelárie upozorňujú, že postup ÚRSO je protiústavný a protiprávny.“

Vážnym problémom je podľa producentov energie aj fakt, že náklady na výrobu elektriny zo solárnych systémov sa umelo zvyšujú. „Ide o vynútené náklady, teda náklady na administratívu a splnenie prehnaných podmienok distribučných spoločností,“ vysvetľuje J. Otčenáš. Príkladom je podľa neho pripojovací poplatok, ktorý zvyšuje cenu elektrárne najmenej o tri percentá. Ďalšie investície predstavuje požiadavka pre elektrárne s výkonom nad 70 kWp vyviesť ich riadenie na centrálny dispečing – tu už ide o investíciu vo výške okolo 6 až 11-tisíc euro.

„V priebehu roka nedošlo k poklesu investičných cien ale naopak, neustále sa umelo predlžuje návratnosť investície,“ uzatvára J. Otčenáš. „Je teda namieste otázka, čo ÚRSO vedie k tomu, že v priebehu roka takto drasticky znižuje tarif pre slnečné elektrárne.“

Garantované výkupné ceny elektriny na Slovensku výrazne klesajú už tretí rok. Investori, ktorí postavili slnečné elektrárne na Slovensku na prelome rokov 2009 2010, majú nárok na výkupnú cenu vo výške až 430 eur za megawatthodinu. V minulom roku sa výkupná cena znížila na cca 380 eur, od začiatku tohto roka je to už iba 194,54 eura.

Od júla klesne aj výkupná cena energie získanej z bioplynu – zo 136 na 129 eur za megawatthodinu. Cena za energiu vyrobenú pomocou plynu z čističiek odpadových vôd sa zníži z približne 93 na 85 eur. V prípade ostatných obnoviteľných zdrojov sa ceny tohto roku nemenia.

Pri súčasnom počet malých strešných zariadení na Slovensku (predstavujú len asi 5 percent výkonu všetkých solárnych zariadení) je málo pravdepodobné, že by práve ich rozmach mohol prispieť k zdraženiu elektrickej energie pre spotrebiteľa. Tým skôr vyvoláva postup štátu pochybnosti.

Zdielať článok

Súvisiace správy

Slnko na streche

Uverejnené na 23 októbra, 2014

Letný tábor Energy Busters: Do videnia o rok!

Uverejnené na 24 septembra, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár