Slnečná energia čaká, kým sa nad ňou vyjasní

05/04/2012

|

Posted In:

Slnečná energia čaká, kým sa nad ňou vyjasní

Solárne panely, striedače, elektromobily či podrobné mapy slnečného žiarenia v Európe lákali včera záujemcov na bratislavskom Kamennom námestí. Prezentácia možností solárnej techniky bola súčasťou Európskych solárnych dní, ktoré sa konajú od 1. do 15. mája.

„Ľudia zatiaľ vedia o získavaní energie zo slnka pomerne málo, aj preto sú dôležité podobné podujatia, prednášky alebo aj besedy v školách,“ hovorí Martin Kretter zo spoločnosti Fronius. Zariadenie, ktoré tu prezentuje, vyzerá na pohľad nenápadne, v skutočnosti je to však mozog či skôr srdce solárnych zariadení.
„Striedač je zariadenie, ktoré vyrába z jednosmerného prúdu striedavý,“ vysvetľuje Martin Kretter. „V solárnych paneloch vzniká jednosmerný prúd, v sieti však máme striedavý prúd s napätím 230 voltov a s frekvenciou 50 herzov. Na ten sú nastavené aj naše spotrebiče. Úlohou striedača je tiež optimalizovať výkon fotovoltického zariadenia. Podľa toho, ako na panel dopadá slnečné žiarenie, pod akým uhlom a s akou intenzitou, generuje sa v ňom elektrická energia s rôznym napätím a s veľkosťou prúdu. Striedač neustále vyhodnocuje tieto veličiny a snaží sa nájsť čo najväčší výkon, aby sa získaná slnečná energia zužitkovala čo najlepšie.“
Pozornosť vzbudzovali aj elektromobily či strešná inštalácia spoločnosti Solar Time, s.r.o. Efektne pôsobí solárna mapa Európy zobrazujúca množstvo slnečného žiarenia dopadajúceho na jednotlivé miesta nášho kontinentu.

„Ak pozeráte predpovede počasia, viete, že podkladmi pre meteorologické mapy sú dáta, ktoré sa získavajú zo satelitov. Tieto isté dáta slúžia aj na výrobu máp výrobu máp slnečného žiarenia,“ vysvetľuje Daniel Ranuša zo spoločnosti GeoModel Solar s.r.o. „Ide o rôzne meteorologické parametre, ktoré spolu s ďalšími údajmi z numerických meteorologických modelov vstupujú do unikátneho satelitného modelu.“

Údaje sa vzťahujú na malé územia s primárnou rozlohou 4 krát 5 kilometrov avšak dokážu byť vypočítané aj v detaile 250 metrov. Ak si predstavíme, že sa celá plocha Zeme „rozpixeluje“ na takéto kúsky, z ktorých sa údaje vyhodnocujú každých 15 minút už približne 18 rokov, je jasné, že musí ísť o celé terrabajty dát, s ktorými si počítač musí poradiť. Slovenský model pritom vyšiel z porovnania Medzinárodnej energetickej agentúry ako najpresnejší.

Model napokon vyhodnotí, koľko na ktorom mieste svieti slnko – čo je dôležitá informácia pri rozhodovaní o výstavbe slnečných elektrární, ale aj pri monitorovaní výkonu už existujúcich malých či veľkých fotovoltických elektrárnístrešných systémov. Pohľad na mapu však potvrdzuje známu skutočnosť, že pre výrobu elektriny zo slnečnej energie sú kľúčové nielen klimatické ale najmä politické podmienky. Príkladom je Nemecko, ktoré do tohto odvetvia investuje, pretože správne odhadlo jeho ekonomický potenciál. Slovensko je bohužiaľ opačným príkladom.
Aj keď Bratislavu počas dňa zakryli mraky, na popoludňajšiu akciu v rámci solárnych dní vyšlo slnko. Jediným tieňom nad solárnou energiou tak ostala znepokojivá správa, podľa ktorej sa ÚRSO chystá od 1. júla opäť drasticky znížiť výkupnú cenu za elektrinu.

„Je to krok, ktorý výrobcov energie priamo ohrozuje,“ uviedla Veronika Galeková, výkonná riaditeľka SAPI, ktorá bratislavský infostánok zorganizovala. „Budeme sa snažiť argumentovať a vysvetľovať, že takýto postup nie je odôvodnený a správny.“

Zdá sa, že na skutočné vyjasnenie a zlepšenie klímy slnečná energia na Slovensku ešte len čaká.

Európske solárne dni, Bratislava

strešná konštrukcia a striedač - základ fotovoltickej techniky

 

Európske solárne dni, Bratislava

Databáza SolarGis presne mapuje množstvo slnečného žiarenia dopadajúceho na zemský povrch

Zdielať článok

Súvisiace správy

Slnko na streche

Uverejnené na 23 októbra, 2014

Letný tábor Energy Busters: Do videnia o rok!

Uverejnené na 24 septembra, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár